بلفاروپلاستی

بلفاروپلاستی از جراحی های زیبایی پوست است. برخی از افراد تصور می کنند جراحی هایی که در رابطه با پوست و مو انجام می شوند تنها به دلیل زیبایی صورت می گیرد؛ در حالی که خیلی مواقع انجام جراحی هایی مانند بلفاروپلاستی برای درمان است. عمل جراحی بلفاروپلاستی علاوه بر این که ظاهر شما را جوان تر و زیبا تر جلوه می دهد، افتادگی پلک شما نیز درمان می شود و وضعیت بینایی شما بهبود می یابد.

چشم در واقع مانند پنجره ای برای صورت ما است که از طریق آن می توانیم به دنیای بیرون نگاه کنیم، اما با مرور زمان پوست و ماهیچه های اطراف چشم ما ضعیف شده و در نتیجه افتادگی پیلک اتفاق می افتد. علائم این اتفاق، خواب آلود بودن چشم شما و یا پف داشتن آن است. اما خبر خوب است است که شما با استفاده از عمل جراحی بلفاروپلاستی می توانید بار دیگر چشمانی با طراوت و زنده داشته باشید.

 

 

 

Blepharoplasty

 

عمل جراحی بلفاروپلاستی:

با انجام این عمل دکتر متخصص شما، پوست اضافی اطراف پلک شما را برداشته، ماهیچه ها را محکم می کند و چربی مورد نیاز را به پوست شما تزریق می کند.

 

آیا عمل جراحی بلفاروپلاستی برای همه قابل استفاده است؟

برخی مواقع می توان با تزریق ژل و چربی و یا بوتاکس، تا حد زیادی افتادگی پلک را درمان کرد. طبیعتا در این شرایط دیگر نیازی نیست که شما عمل جراحی انجام دهید. البته تشخیص این موضوع به دکتر شما بستگی دارد.

چه زمانی عمل جراحی بلفاروپلاستی الزامی است؟

در بیشتر مواقع زمانی که بینایی فرد دچار مشکلات زیادی شده و در نتیجه فرد سردردهای بدی به علت این موضوع می گیرد انجام این عمل الزامی است.

توجه : در برخی موارد برای درمان افتادگی پلک از چند مورد پزشکی با هم استفاده می شود. به عنوان مثال همراه با عمل جراحی بلفاروپلاستی از بوتاکس نیز استفاده می شود.

 

 

 

Blepharoplasty

چه کسانی برای انجام عمل جراحی بلفاروپلاستی مناسب هستند؟

افرادی که دارای پوست شل و اضافی در پلک های بالایی و پایینی خود هستند.

افرادی که یکی یا هر دوی پلک های پایینی و بالایی آن ها پف دارد.

وجود کیسه های چربی در زیر چشم.

 

عمل جراحی بلفاروپلاستی چگونه انجام می شود؟

برای انجام این عمل بر اساس نظر دکتر مورد نظر می توانید از بیهوشی موضعی، بیهوشی عمومی و یا آرام بخش استفاده نمایید. انجام این عمل به ۱ الی ۲ ساعت زمان احتیاج دارد. این عمل در یک بیمارستان و یا کلینیک مجهز باید انجام شود. متخصص شما برشی به موازات خطوط پلک شما می زند و چربی و پوست های اضافه را از این طریق خارج می کند. در نتیجه اثر این جراحی در چهره شما نخواهد ماند. در برخی موارد برای بهبودی هر چه سریع تر پوست، از نخ بخیه هایی استفاده می شود که جذب می شوند.

 

 

 

 

 

Blepharoplasty

طول درمان عمل جراحی بلفاروپلاستی چگونه است؟

عمل جراحی برای این که موفقیت آمیز باشد ، باید دستورالعمل های بعد از ان به خوبی رعایت شود. به طور کلی ۱ الی ۲ هفته زمان نیاز است تا فرد به حالت عادی خود بازگردد و در این مدت اصلا نباید فشار خاصی به خود وارد کند. به عنوان مثال دولا شدن زیاد، انجام ورزش های سنگین و یا بلند کردن اجسام در این مدت نباید انجام شود. ممکن است بعد از انجام عمل جراحی بلفاروپلاستی کمی کبودی در اطراف چشم شما وجود داشته باشد که با مرور زمان خوب خواهد شد. برخی از مهمترین نکات در زمان ریکاوری بعد از عمل :

  • استفاده از پماد چشم برای جلوگیری از خشکی چشم
  • پاکسازی اطراف و داخل چشم با استفاده از قطره های مخصوص

 

هزینه درمان افتادگی پلک:

هزینه درمان، به نوع عمل صورت گرفته بستگی دارد. پزشک متخصص ابتدا بررسی می کند که چگونه افتادگی پلک شما را درمان کند؛ سپس با توجه به انتخاب روش پیشنهادی، هزینه درمان شما تخمین زده می شود.

 

 

 

Blepharoplasty

 

 

بعد از عمل جراحی بلفاروپلاستی:

بعد از عمل جراحی کشیدن پلک بعد از اینکه به هوش آمدید، روی چشمانتان پدهای آغشته به محلول iced saline خواهید دید. اینها باعث کوچک ماندن تورم ها و کوفتگی های بعد از جراحی می شوند. به علنت مالیده شدن پماد چشمی که بعد از عمل به چشم شما مالیده شده است، دیدتان تار خواهد بود.

 

همچنین ممکن است از چشمتان اشک بیاید که این به علت تورم است، این تورم در طی هفته اول جراحی می خوابد.بعد از بلفاروپلاستی، پرستار ما به شما کمک خواهند کرد که موارد زیر را انجام دهید: نوشیدن مایعات، راه رفتن بصورت ملایم و آهسته، دفع، برطرف کردن ناراحتی و نظارت روی پدهای چشم شما. پرستار ما به شما آموزش خواهد داد که چگونه پدهای چشمتان را عوض کنید. باید هر ۲۴ ساعت یکبار این پدها را عوض کنید.

برای برداشتن این ها ۳ روز بعد باید مراجعه کنید. برداشتن این پدها ایجاد ناراحتی کمی می کند برای رفع این ناراحتی یک ساعت قبل از مراجعه داروی مسکن مصرف کنید.اقدامات بعد از عمل کشیدن ابروـ مراقبت بعد از زخم هاتا ۲۴ ساعت بعد از عمل، پدهایی را که در آب یخ خیسانده شده اند را روی چشمانتان بگذارید. پدها را هر ۳۰ ـ ۲۰ دقیقه عوض کنید.

 

مراقبت های بعد از بلفاروپلاستی

هنگام خواب بوسیله یک پنبه پمادهای اضافه را از روی بخیه ها پاک کنید. سپس پماد چشم را روی بخیه های پلک و قسمت داخلی پلک بمالید. تا زمانیکه بخیه ها وجود دارند باید اینکار را ۲ بار در روز انجام دهید (صبح و عصر). ولی فقط هنگام خواب پماد را درون پلک پائینی بمالید.

 

 

 

 

Blepharoplasty

مالیدن این پماد درون پلک زیری باعث تیرگی و تارشدن دید می شود بنابراین بهترین زمان برای این کار بلافاصله قبل از استراحت عصرگاهی است. بخیه هایی که بوسیله پماد چرب و لغزنده شده اند در هنگام برداشتن درد کمتری ایجاد می کنند.

داروبیماران اغلب از وجود ناراحتی بیش از وجود درد شکایت دارند. از داروهی مسکن در صورت نیاز یا تجویز استفاده کنید. وقتیکه داروهای مسکن می خورید رانندگی نکنید، الکل هم مصرف نکنید. عوارض جانبی مسکنها حالت تهوع و استفراغ می باشد.

خوردن مسکن ها با غذا حالت تهوع را به حداقل می رساند. مصرف آنتی بیوتیک (ketlen/cephalexin) را وقتی به خانه رفتید شروع کنید. فردای عمل قرصها را هر ۶ ساعت یکبار مصرف کنید تا تمام شوند. تا ۲۴ ساعت بعد از عمل تب داشتن عادی است.

 

 

 

Blepharoplasty

و نسبت به بدنتان از موقعیت بلندتری برخوردار شود. به هیچ وجه خم نشوید، وسایل سنگین بلند نکنید یا فعالیت سنگین انجام ندهید. از بلند کردن و بغل کردن کودکان بپرهیزید. تا یک هفته بعد از عمل رانندگی نکنید. یک هفته مرخصی و دوری از کار توصیه می شود.

بعد از بلفاروپلاستی این نکات را رعایت کنید

بعد از ۲۴ ساعت، به جز در هنگام پماد مالیدن، بریدگی ها را خشک نگه دارید. قبل از مراجعه برای برداشتن بخیه ها دوش بگیرید و موهای خود را بشوئید. پس از برداشتن بخیه ها، روی محل بخیه ها نوارهای استریل گذاشته می شود که باید خشک نگه داشته شوند واز جای خود حرکت داده نشوند.

جای کوفتگی را یک هفته بعد از عمل می توان با آرایش کردن استتار کرد. برای جلوگیری از ایجاد کک و مک در محل برش روی پلک، تا ۳ ماه در معرض مستقیم آفتاب قرار نگیرید.لطفا به خاطر داشته باشیداشک ریختن، تورم و کبودی از علائم عادی پس از جراحی بلفاروپلاستی می باشد که بعد از چند روز بهبود می یابد.

عوارضی که بعد از بلفاروپلاستی به وجود می آید

ممکن است فرد بعد از جراحی دچار عوارضشود که با گذشت زمان برطرف خواهد شد

-دوبینی یا تاری دیدکه چند روزبعد از جراحی در بیشتر افراد  برطرف خواهد شد.

-تورم پلک در  برخی افراد بعد از جراحی دیده شده است.

-عدم تقارن محل برش در دو طرف

-جوش های کوچک در محل بخیه ها

تمامی این این عوارض برای بیشتر بعد از چند روز از بینی خواهد رفت  و پس از چند هفته برطرف خواهد شد.در موارد بسیار نادری ممکن است پس از عمل جراحی  فرد دچار ،خونریزی شدید شود که این امر موجب فشار آوردن بر عصب بینایی و کاهش دید شدید و دایمی فرد می شود.

شما می توانید برای پیشگیری ازهر گونه  عارضه  بهتر است تا مدتی  از خم کردن سر و فعالیت های سنگین پرهیز کنید و در صورت بروز هرگونه درد و یا کاهش دید  به سرعت توسط چشم پزشک معاینه شوید.

بلفاروپلاستی

هزینه و قیمت بلفاروپلاستی

هزینه این جراحی به عوامل مختلفی بستگی دارد وقیمت جراحی بیشتر به تجربه ومهارت جراح ودستمزد فرد بستگی خواهد داشت. البته به این موضوع دقت داشته باشید که هزینه جراحی پلک بیشتراز سایرجراحی‌های پلک نیست.
ازجمله علت های این جراحی می توانید به درمان پف پلک بالا و پلک پایین ،افتادگی پلک ،عمل جراحی بالا کشیدن پلک بالایی و برداشتن پف زیر چشم درزیبایی و جوان‌سازی پلک‌ها هریک قیمت های متفاوتی در جراحی دارد.

آیا نتیجه بلفاروپلاستی دائمی است

به طور کلی می توان گفت که هیچ یک از روش های جراحی برای جوان سازی دائمی نیستند و حالت افتادگی پوست به گذشت زمان و افزایش سن به تدریج بازمی گردد. اما شما می توانید با پیشگیری از پیری پوست، افتادگی و شلی پوست را به تاخیربیاندازید . یکی ازنکات برای پیشگیری از پیری پوست دوری از اشعه های مضر آفتاب و دود سیگارمی باشد البته امروزه می توان با روش های مختلفی مانند لیزرهای غیرتهاجمی، روند افتادگی پوست را به تاخیر انداخت.

 

دوران نقاهت بلفاروپلاستی

زمان بازیابی و یا نقاهت بعد از عمل بلفاروپلاستی بسیار کم و محدود است. اگر بتوانید در این مدت پیاده روی و ورزش های سبک اینچنینی هم انجام دهید دوره نقاهت لیفت پلک کوتاهتر نیز می شود.  باندهای گذاشته شده پس از چند روز باز شده و بخیه ها نیز پس از ۱۰ روز به طور کامل کشیده می شوند.دراین مدت دیگر زخم ها جوش خورده اند و کبودی ها نیز محو شده اند.

 

نتایج حاصل از عمل بلفاروپلاستی

بسیاری از مردم از نتایج بلفاروپلاستی مانند بهبود ظاهر و افزایش اعتماد به نفس ابراز رضایت می‌کنند. برای برخی افراد، نتایج حاصل از عمل جراحی در تمام طول عمر باقی می ماند. برای افراد دیگر، ممکن است افتادگی پلک دوباره رخ دهد.

کبودی و تورم به طور کلی در ۱۰ تا ۱۴ روز بعد از عمل از بین می رود و شما می توانید دوباره به فعالیت های قبلی خود باز گردید. زخم های جراحی ممکن است ماه‌ها طول بکشد تا محو شود. مواظب باشید که از پلک خود در مقابل نور آفتاب محافظت کنید.

 

 

 

 

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − 13 =