جراحی بینی رینوپلاستی

جراحی بینی رینوپلاستی از جراحی های زیبایی  بینی محسوب می‌شود  که معمولاً توسط جراح گوش و حلق و بینی، جراح فک و یا جراح پلاستیک و صورت انجام خواهد شد .

جراحی بینی رینوپلاستی

نحوه انجام جراحی بینی رینوپلاستی

همان گونه که می دانید جراحی بینی از رایج ترین جراحی ها می باشد که در کشور ما  به صورت چشمگیری رو به افزایش یافته است. اکثر افرادی که جراحی بینی انجام می دهند فقط به ظاهر و زیبایی بینی توجه دارند و به مسائل دیگر آن توجهی ندارند.

جراحی بینی افزون بر تغییر در ظاهر بینی ، ارتباط خوشایندتری را بین بینی و سایر اجزای صورت برقرار می کند. به همین دلیل نباید بینی را به عنوان عضوی  مجزا درنظرداشت. رابطه ی نزدیک  بینی با پیشانی، چشم، لب وچانه طوری است که هرنوع نقص دراعضای صورت  می تواند براین ارتباط ظریف موثر باشد. به عنوان نمونه  چانه کوچک ،موجب برآمده تر به نظر رسیدن بینی می شود. بی توجهی نسبت به تناسب بینی با اعضای  صورت باعث عدم دسترسی به نتیجه رضایت بخش خواهد شد.

 مشکلات مختلفی  که با جراحی بینی برطرف می شود :

بزرگی بینی

قوز بینی

پهن بودن بینی

زیاد بودن فاصله نوک بینی تا صورت

بزرگی سوراخ‌های بینی

جعبه‌ای بودن نوک بینی

دفورمه بودن بعد از عمل جراحی

تفاوت جراحی بینی سنتی و مدرن

 رینوپلاستی جراحی بینی

در عمل رینوپلاستی سنتی کوچک بودن و ظاهربینی تنها مدنظر بود، به همین علت بینی ازلحاظ کاربردی دچار مشکل می‌شود ، در این نوع جراحی بخش گسترده ای  از غضروف‌ها برداشته و استخوان‌ها به‌شدت خورد شده ولی امروزه با پیشرفت علوم پزشکی، غضروف‌ها را می‌توان با بخیه زدن و شکل دادن هم ازجهت ظاهر و هم ازلحاظ کاربردی بهبود پیداکرده است.

نحوه انجام جراحی بینی رینوپلاستی

در جراحی بینی بسته، جراح بدون برش در بخش بیرون بینی تغییراتی در درون‌بینی ایجاد کرده و این نوع جراحی بیشتر برای مشکلات جزئی کاربرد دارد در صورتی که  درروش باز جراح روی پوست بینی برش‌هایی را ایجاد می‌کند، بدین‌صورت حفره‌های بینی به دو بخش تقسیم‌شده ، سپس پوست بینی به ناحیه بالا کشیده می‌شود تا به داخل بینی دسترسی بیشتری داشته باشد.اما برای اینکه تشخیص دهیم کدام ‌یک از جراحی‌های زیبایی بهتر است باید به نتیجه آن نگاهی کرد.

سن مناسب جراحی بینیرینوپلاستی

توصیه می‌شود دختران و پسران بعد از گذراندن سن بلوغ این کار را انجام دهند که بیشتر دختران در اواخر ۱۶ سالگی و پسرها در پایان ۱۸ سالگی می‌توانند به بلوغ کامل برسند و جراحی بینی رینوپلاستی را انجام دهند و افرادی که سنشان بالای۴۰ سال است  اگر سلامتی جسمانی را دارا هستند مشکلی را به وجود نخواهد آورد.

 

جراحی بینی رینوپلاستی

عوارض جراحی بینیرینوپلاستی

رینوپلاستی بینی  همچون همه‌ی جراحی‌ها عوارضی را به دنبال خواهد داشت ، اگر فرد نکات بعد ازبینی رینوپلاستی  را به‌صورت کامل رعایت کند ،همچنین مهارت جراح در کنار آن می‌تواند درصد به وجود آوردن عوارض را به حداقل رساند، دیگر عواملی که باعث ایجاد عوارض می‌شود به طور مثال : اصلاح نشدن کامل تیغه که باعث جداشدگی غضروف و  استخوان می‌شود، برداشتن بیش‌ازحد قوز که باعث میشود بینی به شکل زین درآید ، چسبندگی‌های داخل بینی و باقی ماندن تیغه انحرافی که باعث ایجاد مشکلات تنفسی خواهد شد .

جراحی بینی رینوپلاستی بادرد همراه است

به دلیل اینکه جراحی بینی رینوپلاستی نیاز به تغییر شکل بافت استخوانی دارد بیمار ممکن است بعد از جراحی با درد یا ناراحتی همراه باشد ، این ناراحتی ممکن است در سطح حداقل خود باشد و بیماران می‌توانند با استفاده از داروهای مسکن درصد این درد را کاهش دهند و با رعایت کردن  نکات بعد از جراحی بینی رینوپلاستی می‌توانند درد را تحت کنترل قرار دهند.

میزان کبودی صورت بعد از جراحی بسته  به حساسیت بیمار و حجم بافت‌های جراحی‌شده میباشد که نیاز به نگرانی نیست این کبودی طبیعی است و فقط لازم به بررسی در چند روز اولیه  بعد از جراحی بینی زیبایی می‌باشد، درصورتی‌که مشاهده هرنوع کبودی غیر عادی باید به جراح بینی خود مراجعه کنید .

قبل از جراحی بینی رینوپلاستی

از داروهایی مثل آسپرین و پروفن به مدت دو هفته قبل از جراحی بینی رینوپلاستی  ستفاده نکنید.

ناشتا بودن پیش از جراحی بینی رینوپلاستی به مدت ۸ ساعت  با رعایت شود.

در صورت داشتن سرماخوردگی جراحی بینی رینوپلاستی خود را عقب بیندازیذ.

ترک سیگار در طی دو هفته قبل جراحی بینی رینوپلاستی

در صورت مصرف داروهای گیاهی با پزشک خود مشورت کنید

 بعد از جراحی بینی رینوپلاستی

بعد از جراحی بینی رینوپلاستی از کیسه یخ روی چشم برای کاهش تورم به مدت ۲۴ ساعت استفاده کنید.

برای بهتر شدن تنفس به مدت چند هفته شستشوی داخل بینی با محلول نمک را انجام دهید .

جلوگیری از هرنوع ضربه در چند روز اول بعد از جراحی بینی رینوپلاستی مهم است.

جلوگیری از خنده کردن  یا گریه یا عطسه با دهان باز

از انجام فعالیت‌های شدید بدنی و ورزش دی طی چند هفته اول جلوگیری کنید.

جراحی بینی رینوپلاستی

جراحی بینی گوشتی

به اصلاح به بینی‌هایی گفته می‌شود که دربخش  نیمه پایینی دارای پوست ضخیمی و چربی‌زایی هستند گفته می‌شود.

 

در عمل  بینی‌های گوشتی مهم‌ترین کار کاهش بافت از یک قسمت و افزودن بافت به قسمتی دیگر می‌باشد.

معمولاً بافت افزودنی از قسمت غضروف تیغه‌ی بینی می‌باشد، در مواردی که تیغه بینی غضروف نداشته باشد از غضروف گوش بدون اینکه صدمه‌ای به شکل  گوش وارد نشود استفاده می‌شود.

دلیل سختی جراحی بینی گوشتی

یکی از عوامل مشخص کننده ی  نتیجه‌ی نهایی جراحی بینی کیفیت و ضخامت پوست است؛ همچنین یکی از مواردی می‌باشد که به‌آسانی  نمی‌توان پیش‌بینی کرد. در جراحی بینی تغییر شکل استخوان  وغضروف بینی بیشترین کاری که انجام می‌شود می‌باشد که اسکلت‌بندی بینی را شکل می‌دهد.

متخصص به راه های مختلفی غضروف و استخوان بینی را تغییر فرم می‌دهد تا به شکل دلخواه برسد. در طی زمان بهبودی هنگامی به نتیجه‌ی موردنظر می‌رسیم که پوست و بافت نرم بینی به جهت چارچوب بینی منقبض شود. این فرآیند امکان دارد چند ماه طول بکشد. به همین علت است که شما تا هفته‌ها و یا ماه‌ها بعد از جراحی نتیجه‌ی نهایی را نخواهید دید  به دلیل اینکه پوست و بافت نرم متورم است.

عمل بینی استخوانی

یکی از عوامل مهمی که در این جراحی بینی استخوانی صورت می‌پذیرد برداشتن قوز و برآمدگی می‌باشد که این عمل باعث تغییر فرم بینی به بهترین حالت می‌شود، بینی‌های استخوانی به دلیل داشتن برآمدگی استخوانی سایر اعضای صورت را می‌تواند تحت تأثیر قرار دهد و از زیبایی صورت متقاضی می‌تواند کاسته شود،

ممکن است درآن دوران آسیبی به بینی وارد شود اما تغییر زیادی متوجه نشوید در آن دوران ولی باطی زمان و افزایش سن این تغییر را در فرم بینی خود می‌بینید.

جراحی بینی رینوپلاستی

نحوه‌ی رینوپلاستی بینی استخوانی

جراحی بینی استخوانی می‌تواند موجب کوچک شدن  برآمدگی استخوان روی بینی که به‌صورت قوز درامده است شود . نتایج جراحی بینی استخوانی بهتر از جراحی بینی گوشتی میباشد و هراندازه  پوست بینی نازک‌تر باشد و غضروف بینی محکم‌تر باشد جراح بینی راحت تر  می‌تواند تغییرات لازم به فرم بینی بدهد.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 2 =