جراحی بینی شکسته

جراحی بینی شکسته یکی دیگر ازجراحی های بینی است . شکستگی بینی ممکن است براثرتصادف ویا برخورد با جسم سنگین و سخت بینی ایجاد شود . شکستگی بینی می تواند براثرزمین خوردن ،سقوط ، تصادف ، انواع ورزش هاو بسیاری از اتفاقات دیگراتفاق بیفتد. زمانی که بینی فرد می شکند ، درظاهر بینی فرد تغییراتی به وجود می اید که نیاز به جراحی بینی در او احساس می شود.

رایج ترین نوع شکستگی صورت دربیشتر مواقع  شکستگی بینی می باشد . بنابرمطالعات که در شکستگی صورت انجام گرفته است، نیمی از شکستگی های صورت شکستگی بینی می باشد.

جراحی بینی شکسته

زمانی که بینی فردی شکسته باشد باید در اولین روزهای شکستگی به جراح مراجعه کند. هرچه برای درمان ورفع شکستگی زودتراقدام کنید نتیجه بهتری خواهید گرفت زیرا بینی های شکسته در روزهای اول  برای ترمیم آماده تر هستند.

 

 شکستگی بینی چه علائمی دارد

هنگامی که بینی شما براثر حوادث مختلف آسیب می بیند معمولا بینی دچارکبودی، تورم و خونریزی می شود. علائمی که نشان دهنده شکستگی است عبارتند از :

حساسیت ودرد به هنگام لمس بینی ،ایجاد تورم درصورت یا بینی، کبودی در اطراف بینی ،بدشکلی و بد فرمی بینی (کجی بینی)

ودر بشتر مواقع هنگامی که به بینی خود دست می زنید احساس  شکستگی ، خرد شدگی یا سایش به گوش تان  می رسد و دربینی  فرد درد و مشکلات تنفسی از طریق بینی به وجود می اید.

جراحی بینی شکسته چگونه انجام می شود

جراحی بینی ویاجا انداختن بینی با روش بسته  : این روش می تواند هم به صورت سرپایی ودر صورت نیاز به صورت  بستری انجام گیرد. انتخاب روش جراحی به میزان آسیب دیدگی ، وضعیت عمومی بیمار، امکانات درمان بستگی دارد.در این روش پس از جا انداختن بینی پانسمان می شود و بینی گچ گرفته می شود.البته این گچ  پس از گذشت ۵ روز برداشته می شود.

 

جراحی بینی یا جا انداختن با روش باز: در این روش  پزشک قطعات شکسته استخوان رابا دقت بسیاری جابجا می کند و در محل مناسب خود قرار می دهد.پزشک ازاین روش  سه الی شش ماه بعد از آسیب دیدگی استفاده می کند  به گونه ای که تمام ورم ها صورت وبینی  ازبین رفته باشد و استخوان ها تثبیت شده باشند.

جا انداختن بینی به روش بسته :جراحی بینی شکسته با توجه به میزان و نوع آسیب به بینی و محل مناسب جا اندازی بینی و حال عمومی بیمار انتخاب می گردد . شگستگی های جزیی و ساده در افراد بالغ به کمک دارو های بی حسی و در مطب به روش بسته امکان پذیر است .

در چه قسمت هایی ازبینی شکستگی رخ می دهد

شکستگی بینی بیشتر برروی استخوان و غضروف ها ی بینی اتفاق می افتد . ممکن است در شکستگی بینی لخته خونی در ناحیه تیغه بینی ایجاد می شود که باعث مشکلات تنفسی برای فرد شود که در این شرایط باید  خیلی سریع به جراح بینی مراجعه نمایید .

در صورتی که تیغه ی بینی  آسیب ببیند در ظاهر وداخل بینی مشکلاتی برای فرد ایجاد می شود زیرا تیغه بینی ترکیبی از استخوان وغضروف است که این تیغه سوراخ های بینی را از یکدیگر جدا می کند.

در جراحی بینی شکسته جراح ابتدا معایب  بینی را که بر اثر آسیب دیدگی ایجاد شده است را رفع کرده وسپس  مشکلات ظاهری بینی فرد را نیز برطرف می کند . در جراحی بینی شکسته عواملی که باعث انسداد بینی و راه های تنفسی بینی شده اند در این جراحی از بین می رود و بینی ظاهر زیبا تری نسبت به گذشته خواهد داشت .

 

جراحی بینی شکسته

تشخیص شکستگی بینی توسط پزشک

پزشک ابتدا با استفاده ازیک وسیله ی خاصی، داخل وبیرون  بینی را بازرسی می کند. این معاینه ممکن است کمی دردناک باشد.

عکسبرداری از بینی می تواند در شرایط خاص انجام شود. اما در صورتی که شکستگی بینی شدید باشد ممکن است از سر و صورت سی تی اسکن انجام شود

اگر برای درمان شکستگی بینی  هر چه سریعا به بهترین جراح بینی مراجعه نکنید زمان را از دست خواهید داد و تنها راه برطرف کردن شکستگی بینی جراحی بینی می باشد.جراحی بینی شکسته حدود ۲ الی ۳ ساعت به طول می انجامد.

 

 

بعد ازجراحی بینی شکسته چه نکاتی را رعایت کنیم

جراحی شکستگی بینی نیز مانند جراحی ها ی دیگر نیاز به مراقبت هایی دارد که شامل موارد زیر می باشد:

-اگر در جراحی بینی شکسته  برای شما از بیهوشی عمومی استفاده شده باشد، تا زمانی که اثربیهوشی ازبین نرفته نمی توانید رانندگی کنید .

-در چند روز اول احتمال بروز تورم و کبودی و گرفتی در بیشتر افراد وجود دارد.

-دارو هایی که جراح برای شما تجویز کرده است استفاده کنید.

-پس از یک هفته از جراحی بینی  می توانید به محل کار خود بازگردید.

– به مدت ۶ _ ۳ هفته فعالیت های شدید ورزشی  پرهیز کنید.

– تا دو ماه از عینک استفاده نکنید.

– بعداز جراحی بینی بیمارمی تواند چند ساعت بعد مرخص شود.

-لازم است فردی به عنوان همراه در هنگام جراحی بینی شکسته درکنار شما باشد.

-دارو هایی که پزشک تجویز کرده است را تا آخر مصرف کنید.

جراحی بینی شکسته

بعد از انجام جراحی بینی شکسته به چه مراقبت هایی نیاز داریم

-بعد از جراحی مایعات زیادی بنوشید در روز اول جراحی از غذاهای نرم استفاده کنید . نوشیدن مایعات فراوان مانع از خشک شدن دهان شما خواهد شد. از مایعات داغ استفاده نکنید . می‌توانید، طبق تحمل خودتان، از روز دوم پس از جراحی به رژیم غذایی طبیعی خود بازگردید.

 

-برای آنکه فشار بیش از حد روی بینی نباشد اجسام سنگین بلند نکنید ، فعالیت‌های شدید نداشته باشید سر خود را خیلی خم نکنید. بینی خود را بیش از اندازه  تکان ندهید.

– پانسمان بینی خود را درصورت نیاز عوض کنید. سعی کنید در هنگام تعویض پانسمان لب بالای خود را بیش از حد تکان ندهید.

-اگر روی بینی شما آتل بسته شده است، سعی کنید آتل را خشک نگه دارید . در صورتی که آتل شل شده باشد بلافاصله با پزشک تماس بگیرید.

-اگر می‌خواهید عطسه کنید، با دهان باز و بصورت طبیعی این کار را انجام دهید.

 

جراحی بینی شکسته

 

 

 

هزینه جراحی بینی شکسته

اگر شکستگی به دلیل حوادث باشد بینی تحت پوشش بیمه قرار می گیرد ولی اگر همزمان با جراحی شکستگی بینی بخواهید  جراحی زیبایی بینی انجام شود  بیمه تحت پوشش تنها بخشی از آن را تقبل می کند.و هزینه جراحی  زیبایی بینی به عهده خودتان است.

در اخر به این نکته توجه داشته باشید که در جراحی بینی شکسته علاوه بر فرم بینی عملکرد بینی نیز باید حفظ شود به همین دلیل این جراحی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است .بنابراین افرادی که می خواهند جراحی بینی شکسته انجام دهند تا شکستگی بینی انها  رفع شود باید درانتخاب جراح بینی دقت لازم داشته باشند.

 

انواع شکستگی بینی

شکستگی بینی انواع مختلفی دارد. در صورت عدم درمان به موقع شکستگی بینی می تواند در تنفس ایجاد اختلال نماید.

شکستگیی بینی در هر ناحیه ای از بینی ممکن است رخ دهد.

شکستگی Greenstick

این نوع شکستگی غالبا در کودکان که دارای استخوان های انعطاف پذیر می باشند رخ می دهد و در امتداد طرفین استخوان بینی اتفاق می افتد.
شکستگی ای که منجر به زینی شدن بینی می شود

در این نوع شکستگی ها جراح بینی برای بازسازی پل و سپتوم از بافت استخوانی دنده یا غضروف استفاده می کند.
خرد شدن بینی

این نوع شکستگی عموما در بیماران مسن که دارای استخوان های شکننده هستند بیشتررخ می دهد. در این نوع شکستگی ، استخوان بینی در اثر شکستگی به بیش از دو قطعه شکسته می شود و جراح بینی ، هر انسداد استخوانی اضافی را که سبب آسیب جدی شده باشد حذف می نماید.

 

 

جراحی شکسته

جا انداختن بینی شکسته

در لحظات ابتدایی شکستگی بینی ، به دلیل تورم شدید در بینی به مدت ۴ الی ۵ روز نمی توان هیچ نوع اقدام جدی جهت درمان انجام داد. جهت رفع تورم می بایست بیمار استراحت نماید و پس از آن به منظور جا انداختن بینی شکسته مجددا به پزشک مراجعه نماید.

درمان شکستگی بینی به ۳ هفته زمان نیاز دارد اما در صورت عدم درمان به موقع ، بینی به صورت غیرطبیعی و گاها کج جوش می‌ خورد و این امر علاوه بر بد فرم شدن بینی ، عملکرد تنفسی بینی را نیز مختل می سازد.

 

در چه مواردی مراجعه برای انجام جراحی بینی شکسته ضروری است؟

-هنگامی که با گذشت سه  روز همچنان درد و تورم وجود داشته باشد.

-هنگامی که بینی دچار تغییر شکل ظاهری شده باشد.

-زمانی که پس از برطرف شدن تورم همچنان دچار مشکلاتی برای تنفس از بینی باشید.

-زمانیکه  به خون دماغ های مکرر دچار شدید.

-هنگامی که به سر درد های شدید دچار می شوید.

-هنگامی که دچار استفراغ های مکرر دارید.

-هنگامی که در بینایی دچار اختلال شدید.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − 11 =