جراحی خال صورت

جراحی خال صورت از جراحی های زیبایی است که افرادی که در صورتشان ضایعاتی مانند خال و یا کک و مک دارند از این روش استفاده میکنند ، خال‌ها انواع مختلفی دارند و برای از بین بردن خال با توجه به نوع خال و با نظر پزشک اقدام به برداشتن آن نمائید.

روش‌های جراحی خال صورت به دو دسته جراحی و غیر جراحی تقسیم می‌شوند.

 

در روش جراحی، ضایعات خال به صورت کامل با استفاده از تیغ جراحی خال صورت برداشته میشود و جای آن بخیه می‌شود. احتمال عود خال با این روش بسیار کم است یا اصلا وجود ندارد. روش‌های غیرجراحی شامل لیزر خال و سوزاندن خال است . در این روش بخیه‌ای روی پوست زده نمی‌شود اما چون ممکن است خال به‌ طور عمقی برداشته نشود، احتمال عود آن بیشتر است. انتخاب بین روش جراحی خال صورت یا غیر جراحی خال صورت بر عهده جراح صورت خالدار میباشد و تنها در مورد بعضی خال‌ها ممکن است که بتوان از هر دو روش استفاده کرد. در رابطه با خال‌های مادرزادی یا سایر خال‌هایی که وسیع هستند  ممکن است با استفاده از جراحی خالهای صورت امکان پذیر نباشد و از لیزر استفاده شود. خال‌هایی که بدخیم هستند با استفاده از جراحی فقط باید از بین بروند تا بتوان ضایعه را به آزمایشگاه فرستاد. درواقع لیزر سلول خال را خراب میکند  و دیگر ضایعه‌ای وجود ندارد که برای آزمایش بفرستیم.

این روش‌های جراحی خال صورت  مناسب برداشتن خال نیستند

روش های غیر جراحی خال صورت  برای برداشتن خال  مانند سرد کردن یا کرایو، درم ابریژن و پیلینگ یا لایه‌برداری نیز امکان‌پذیر است اما این روش‌ها بیشتر در مواردی کاربرد دارند که روش معمولی برداشت خال را در بر دارد  یا برای ضایعاتی مناسب هستند که در واقع روی پوست هستند و خال نمیباشند و فقط  شبیه خال هستند از جمله لکه‌های حاصل از آفتاب و کک و مک که سطحی‌تر هستند. در حالی‌ که خال از لایه‌های عمقی‌تر پوست منشا گرفته است  و اگر به‌ صورت سطحی آن را از بین ببریم دوباره ممکن است عود کند.

مزایا و معایب جراحی خال صورت و لیزر چیست؟

روش جراحی و غیر جراحی برداشتن خا دارای معایب و مزایایی هستند . برای مثال در جراحی پوست برش می‌خورد و بخیه زده می‌شود اما در لیزر هیچ برش و بخیه ای وجود ندارد. جراحی خالهای صورت  طی یک جلسه انجام می‌شود اما لیزر ممکن است به چند جلسه تکرار نیاز داشته باشد . احتمال عود خال با روش جراحی نسبت به لیزر کمتر است . توجه داشته باشید که همه خال‌ها را نمی‌توان با لیزر برطرف کرد، بنابراین توصیه می‌شود انتخاب روش مناسب برای برداشت خال را به جراح صورت خالدار بسپارید.

برداشتن خال با لیزر

برداشتن خال با لیزر : در برخی موارد ، برای برداشتن از بی حسی موضعی استفاده میشود  ، و با قیچی و یا چاقوی جراحی بخش رشد کرده خال برداشته می شود .به دنبال آن جای خال برداشته شده توسط خود بدن ترمیم خواهد شد .

در مواقعی که خال باید به صورت کامل برداشته شود  ، کل ضخامت یک خال برداشته می شود. با انجام این کار زخم بزرگی در روی پوست ایجاد میشود ، و موجب غیر عادی به نظر رسیدن آن ناحیه میشود . استفاده از یک روش جراحی خال صورت  جایگزین مناسب دیگر برای برداشتن خال زخم و جراحتی را به دنبال نخواهد داشت  ، برای این کار می توان از جراحی لیزر برای برداشتن خال استفاده کرد ، این روش دردی را در پی ندارد . در مورد خال های صاف و قهوه ای یا سیاه رنگ لیزر روش مناسبی است  . در روش لیزر درمانی برای برداشتن کامل خال معمولا بین یک تا سه جلسه درمان نیازاست . استفاده از لیزر درمانی برای برداشتن خال ، دررابطه با خال هایی با حجم زیاد و یا از پوست بیرون ده شده روش خوبی نیستند.

روش برداشتن خال با لیزر برای افراد توصیه میشود . در این روش از نور لیزر برای برداشتن خال استفاده می شود ، برای انجام این کار نور به صورت مستقیم به روی خال تابانده میشود  تا آن را گرم کند و در نهایت آن را بترکاند. این روش بدون درد است، در آن روش به بخیه و برش نیازی نیست و بخاطر همین خطر ایجاد جای زخم در این روش کمتر می باشد .

توصیه به استفاده از روش برداشتن خال با لیزر برای بعضی از خال ها نسبت به روش های دیگر بهتر است . استفاده از این روش برای خال های تازه ، با قطر کوچک و صاف توصیه شده است  . استفاده از روش لیزر برای برداشتن خال در مورد خال های قدیمی یا خال های برجسته و برآمده چندان قابل توصیه نمیباشد . همچنین این روش برای خال هایی که معمولی نیستند در نظر پزشک ، توصیه نمی شود . برای برداشتن خال با روش لیزر برای بی حس کردن ناحیه ی مورد نظر ار بی حسی موضعی و با بیهوشی استفاده میشود  . سپس با تابش یک پرتو لیزر بر خال ، رنگ دانه هایی که رنگ قهوه ای دارند کم شده و از بین میروند . مدت زمان این روش به میزان بزرگی و شدت خال بستگی دارد.

این روش درد خیلی کم و یا اصلا دردی را ندارد  . برخی از بیماران درد شدیدی را در یک لحظه ی تابانیدن نور احساس کرده اند ، و برخی دیکر احساسی مانند انگار که کش پلاستیکی به صورتشان زده میشوند را دارند  . از نور لیزر برای برداشتن رنگ دانه های موجود در خال استفاده می شود. بعد از انجام این کار ، رنگ دانه های خا خود به خود توسط بدن از بین میرود  به این ترتیب زخم ایجاد شده روی خال ، با گذشت زمان ترمیم شده و محو می شود.

قرمزی ناحیه ی مورد نظر بعد از لیزر طبیعی است  . و یک پوست زخم در محل خال ایجاد می شود ، که بعد از گذشت چند هفته برطرف می شود توصیه می شود که در مقابل نور آفتاب قرار نگیرید ، چرا که پوست پوست جدید زیر خال بسیار حساس میباشد ، و به مدت یک ماه و نیم پس از برداشن خال از کرم ضد آفتاب برای بیرون رفتن استفاده کنید . برای برداشتن کامل خال به چندین جلسه لیزردرمانی نیاز است.

بهترین روش برای جراحی خال صورت کدام است؟

جراحی خالهای صورت بهترین روش برای برداشتن خال میباشد . درواقع فیریز کردن، سوزاندن و لیزر کردن خال به دلیل سلول بودن خال نیز می‌تواند دلیل بر سرطانی شدن خال باشد و تنها با جراحی خالهای صورت میتواند به صورت کامل برداشته شود ، چرا که خال سلول است و به هیچ وجه نباید به غیر از جراحی خال صورت  با هیچ روش دیگری درمان شود و این کار باید توسط جراح صورت خالدار انجام گیرد ؛ ولی کک و مک و یا هر نوع لک صورت به دلیل اینکه به صورت رنگ روی پوست است میتواند با لیزر از بین رود .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده − 5 =