جراحی صورت پلاستیک

جراحی صورت پلاستیک شامل انواع جراحی های زیبایی میباشد که شخص میتواند برای زیباسازی چهره خود به انها روی می آورد ،گستره شرایطی که متخصصین حلق و بینی تشخیص داده و درمان می‌کنند، متغیر بوده و ممکن است شامل کل صورت، بینی، لب، گوش و گردن باشند. جراحی زیبایی جزئی از جراحی های متخصص حلق و بینی و گوش است  که ممکن است به دو مقوله تقسیم می‌شود: بازسازی و آرایشی.

جراحی صورت پلاستیک

 

جراحی صورت پلاستیک بازسازی برای بیمارانی انجام می‌گیرد  که دارای مشکلات صورتی همانند لب و کام ترک‌خورده، گوش‌های برآمده و لبخند کج متولد می‌شوند. شرایط دیگری که در نتیجه‌ی تصادف، ضربه، سوختگی یا جراحی قبلی هستند نیز با این نوع جراحی ها میتوانند صورت خود را اصلاح سازی کنند. علاوه بر این، برخی روندهای بازسازی موردنیاز می‌باشند تا بیماری‌های موجود همانند سرطان پوست را تحت درمان قرار دهند .

جراحی پلاستیک صورت آرایشی یک جراحی صورت پلاستیک  انجام شده برای بالا بردن زیبایی چهره  ساختارها و ویژگی‌های صورت است. روندهای رایج شامل برجسته‌ سازی صورت، برجسته‌ سازی چشم،کشیدن چشم ، کاشت چانه و گونه، لیپوساکشن و روندها برای اصلاح چین و چروک صورت و همچنین جوانسازی می‌باشند. یک جراح حلق و بینی میتوان تمام این جراحی ها را با اموزش هایی که دیده است انجام دهد.

چرا آموزش جراحی صورت پلاستیک  ضروری است؟

متخصص حلق و بینی می‌تواند تآموش های زیبایی جراحی صورت پلاستیک  را تا ۱۵ سال گذرانده باشد  و بر روندهایی تمرکز کند که عناصر چهره را بازسازی می‌کنند.آموزش فوق‌ لیسانس شامل یک سال جراحی، عمومی، چهار سال در زمینه حلق و بینی می‌باشد و بسیاری به مدت یک تا دو سال در جراحی صورت پلاستیک  تحصیل کرده اند .

پس از آزمون‌های دسختی که انجام میشود ه توسط هیئت حلق و بینی آمریکا، متخصصین حلق و بینی ممکن است در تخصص جراحی سر و گردن و حلق و بینی، تخصص پیدا کند . چون که آنها آناتومی، فیزیولوژی و پاتولوژی کل سر و گردن را مورد مطالعه قرار میدهند  از این رو به صورت منحصر بفردی برای انجام روندهای اثرگذار بر کل صورت، دارای صلاحیت و واجد شرایط کار میشوند .

 

جراحی صورت پلاستیک

در جراحی صورت پلاستیک چه نوع مشکلاتی درمان می‌شوند؟

انواع جراحی صورت
موارد زیر، مثال‌هایی از این روندها می‌باشند:

جراحی پیوند بینی/سپتوپلاستی: جراحی بینی خارجی و داخلی که در آن غضروف و استخوان ترمیم میشود  تا ظاهر و عملکرد بینی رابهتر سازد .

جراحی پلک: جراحی پلک بالا یا پایین به منظور زیبا سازی پلک های افتاده

ریتیدکتومی: جراحی پوست صورت و گردن به منظور کشیدن پوست و  از بین بردن چین و چروک اضافی.

برولیفت: جراحی صورت پلاستیک  برای از بین بردن و یا بهبود  چروک‌های پیشانی و ابروهای «پژمرده»

لیپوساکشن: جراحی برای برداشتن چربی مازاد در قسمت  زیر چانه یا گردن

ایمپلنت‌های چهره: جراحی صورت پلاستیک  برای برجسته کردن و حجم دادن به بافت هایی از صورت  (گونه، لب‌ها، چانه)

اتوپلاستی: جراحی برای بازشکل‌دهی غضروف گوشطوری که برآمدگی کمتری داشته باشد .

روندهای سطح پوست: زیباسازی با استفاده از دستگاه لیزر ، پوست‌های شیمیایی، خوردگی پوست به منظور بهبود صاف بودن پوست.

بازسازی صورت: جراحی صورت پلاستیک  برای بازسازی و از بین بردن مشکلات و نقص های صورت در نتیجه‌ی جراحی قبلی، آسیب یا بیماری. این شامل بازسازی نقص‌های حاصل از جراحی سرطان، بازدید زخم، ترمیم پارگی‌های صورت به دلایل ضربه های پیشین ، حذف علائم تولد و اصلاح ناهنجاری‌های مادرزادی جمجمه، کام یا لب‌ها.

 

جراحی صورت پلاستیک

روندهای غیر جراحی: روش ها و تکنیک های به کار گرفته با  پوسته‌های شیمیایی، میکرو درما برایزون و موارد قابل تزریق. موارد قابل تزریق، داروهایی هستند که زیر پوست تزریق میشوند  تا ظاهر صورت را بهبود بخشید که شامل بوتاکس، موارد آرایشی، دیسپورت، رستیلان، جودرم، رادیس، اسکالپترا و غیره.

من چگونه یک جراح جراحی صورت پلاستیک را پیدا کنم؟

یک متخصص میتواند جراح گوش حلق و بینی باشد  که علاقه ویژه‌ای به جراحی پوست صورت داشته باشد. یک جراح مشهود، سابقه های قبلی بیمار را میخواهددر اختیار داشته باشد  و به شما بهترین مورد را توصیه می‌کند. بیماران بایستی محتاط باشند تا به وسیله پزشک هایی که تجهیزات به روزی دارند ، وسوسه نشوند بلکه در عوض بایستی بر بافت یک ارائه‌ دهنده تمرکز کنند که دارای مهارت‌ها، تجربه و تخصص ضروری برای انتخاب روش درمان صحیح برای هر فرد می‌باشد.

مراقبت های قبل از جراحی صورت پلاستیک

جراح شما بایستی روند، ریسک‌ها، مزایا، جاگزین‌ها و ریکاوری را با فرد متقاضی در میان بگذارد . اینکه بدانید انتظار چه چیزی را باید داشته باشید، شما را در وضعیت راحت‌تری قرار می‌دهد. شما میتوانید از جراح در رابطه با روند های جراحی پوست صورت  بپرسید و تعداد دفعات عمل او چه میزان بوده است. شما همچنین بایستی بدانید که چه اقداماتی برای قبل از جراحی پوست صورت  باید انجام دهید ، روندها چقدر طول می‌کشند و هرگونه ریسک مرتبط را نیز بدانید. جراح شما بایستی در رابطه با مصرف هر نوع دارویی از شما با خبر باشد .

 

جراحی صورت پلاستیک

برخی ریسک‌ها عبارتند از: حالت تهوع، بی‌حسی، خون‌ریزی، لخته‌های خون، عفونت و واکنش‌های مغایر به بیهوشی. علاوه بر این، اگر شما استعمال دخانیات دارید باید تا دو هفته قبل از جراحی پوست صورت  ترک کنید  تا بهبود پس از عمل را افزایش دهید.

شما همچنین بایستی از تمام هزینه‌های مرتبط و انتخاب‌های پرداخت را قبل از انجام هرگونه عمل، اطلاع پیدا کنید . بیمه معمولاً جراحی صورت پلاستیک  بازسازنده را تحت پوشش قرار میدهد  اما این امر را با ارائه‌دهنده‌ی خود بررسی کنید. اگر شما هزینه عمل را پرداخت می‌کنید، دریابید که انتخاب‌های پرداخت چگونه می‌باشند و آیا امکان هر نوع پرداختی وجود دارد یا نه

 

جراح پلاستیک

یافتن یک جراح پلاستیک صورت کار راحتی نیست ، ما مهمترین مطلب برای حصول اطمینان از اینکه جراح مورد نظر تحت آموزشهای لازم در زمینه جراحی پلاستیک قرار گرفته است یا خیر و آیا روی جراحی پلاستیک و عملهای ترمیمی در همه بخش هی بدن به کار گرفته است یا نه  و واقعاً یک جراح پلاستیک است یا خیر و این جراح را میتوان از بینی جامعه جراحان زیبایی انتخاب کرد . پزشک شما باید دارای بورد تخصصی جراحی پلاستیک و عضو جامعه جراحان پلاستیک و زیبایی ایران باشد. این بدان معنی است که پزشک باید در زمینه مورد تخصص کافی را داشته باشد و آموزش های لازم را گذرانده باشد  و به عنوان یک بیمار شما باید از اینکه جراح شما دارای چنین ویژگیهائیست مطمئن شوید .

جراحی صورت پلاستیک

نکاتی که باید قبل از اقدام برای جراحی پلاستیک صورت بدانید :

 1. تا یک ماه پس از جراحی پلاستیک صورت نباید ورزش های سنگین انجام دهید . پس به درستی برای اینکار برنامه ریزی  کنید.
 2. جراح پلاستیک خود را در جریان ترس های ونگرانی هایتان از جراحی و نتایج مورد انتظار خود قرار دهید.
 3. این نکته را در نظر داشته باشید یک جراح پلاستیک حرفه ای ، جراحی است که علاوه بر گوش دادن به صحبت های شما با توجه به علم و تخصصی که دارد کاری را انجام دهد که به صلاح شماست، نه کاری که اصرار شماست.
 4. در نظر داشته باشید که جراحی پلاستیک صورت قرار نیست در چهره شما معجزه ای به وجود آورد یا اینکه شما را دقیقا و کامل به شخص خاصی شبیه کند، پس انتظارات خود را معقول کنید.
 5. در صورتی که در مورد جراحی پلاستیک صورت بیش از اندازه اضطراب دارید یک مشاور خوب مثلا پزشک تان می تواند به شما کمک کند.
 6. اگر مشکل و مورد خاصی در ظاهرتان هست که بطور ژنتیکی آن را از کودکی داشته اید، با پیشرفت علم جراحی زیبایی قطعا گزینه های زیادی برای حل آن پیش رو دارید.

 

هزینه جراحی صورت پلاستیک

در ایران از انواع جراحی صورت پلاستیک استفاده می شود که هر کدام هزینه متفاوتی نسبت به دیگری دارد. هزینه جراحی صورت پلاستیک به سطح تخصص و مهارت جراح پلاستیک ، سطح تخصص کلینیک جراحی ، ابزار استفاده شده در طول جراحی ، شهری که جراحی در آن انجام می گیرد ، درجه مشکل بیمار و میزان مواد مصرفی وابسته است. با این وجود معمولا کلینیک های جراحی زیبایی صورت، قبل از اقدام برای عمل ،  هزینه انجام جراحی زیبایی صورت را تا حدودی به بیمار اطلاع می دهند. در نهایت این بیمار است که تشخیص می دهد قصد دارد این مقدار هزینه را برای دستیابی به خواسته های زیبایی خود بپردازد یا خیر.

انواع جراحی صورت پلاستیک

 جراحی بینی

جراحی بینی یکی از متداول‌ترین انواع جراحی صورت پلاستیک است که به منظور بهبود ظاهر و عملکرد بینی انجام می‌گردد.

بلفاروپلاستی

بلفاروپلاستی نوعی جراحی صورت پلاستیک است که به منظور بهبود عملکرد و یا ظاهر پلک‌های فوقانی و در برخی موارد پلک پایین انجام می‌گردد. با این روش می‌توان افتادگی پلک و یا پف‌کردگی آن و همچنین دیگر مشکلات آن را اصلاح کرد.

اوتوپلاستی

اوتوپلاستی (Otoplasty) نوعی جراحی پلاستیک صورت است که در آن با تغییر غضروف گوش شکل آن اصلاح می‌گردد

جراحی صورت پلاستیک

خطرات جراحی صورت پلاستیک چیست؟

جراحی پلاستیک صورت نیز همانند سایر روش‌های جراحی ممکن است عوارضی برای فرد به همراه داشته باشد. برخی از خطرات جراحی صورت پلاستیک ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • حالت تهوع
 • بی‌حسی
 • خونریزی
 • لخته شدن خون
 • عفونت
 • واکنش‌های جانبی به بیهوشی.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − 10 =