جراحی چال گونه

جراحی  چال گونه به خودی خود یک عمل جراحی به نسبت ساده است و تحت بی هوشی موضعی در حالت سرپایی انجام می شود. در این حالت شما هنگام انجام عمل جراحی بیدار هستید و احساس ناراحتی ندارید. در صورتی که به بی هوشی عمومی در زمان عمل جراحی چال گونه نیاز باشد، باید هماهنگی های خاص در این رابطه انجام شود. عمل جراحی چال گونه ۲۰ دقیقه طول می کشد و شما می توانید بلافاصله پس از عمل به خانه مراجعت کنید. همچنین فرد می تواند فعالیت های عادی خود را معمولا بلافاصله پس از عمل جراحی شروع کند. در این حالت از پروتز استفاده نمی شود.

 

 

جراحی چال گونه

 

در این نوع از عمل جراحی ابزار نمونه برداری در محل گونه (بافت داخلی گونه) وارد می شود و با حرکت چرخشی در بافت گونه، بافت چربی و عضله گونه برداشته می شود. به این ترتیب یک مقدار از این بافت ها برداشته می شود و بدون وارد شدن آسیب به پوست، یک سوراخ کم عمق در زیر پوست ایجاد می شود. این بخش برداشته شده در ادامه با استفاده از بخیه قابل جذب از داخل پوست گونه (عضله) از یک سمت شکاف بسته می شود و در ادامه توسط سیستم بدن بازسازی خواهدشد.

.

بهبودی بعدازجراحی چال گونه

معمولا بیمار پس از عمل جراحی با کمترین مقدار ورم در ناحیه صورت مواجه می شود و مراقبت های پس از این عمل جراحی شما به خود عمل، ساده و غیرپیچیده است. در این حالت مراقبت های لازم معمولا شامل شستن دهان به صورت منظم با محلول ضدعفونی و استفاد از آنتی بیوتیک است. شما می توانید فردای روز عمل به محل کار خود بازگردید، اما از انجام فعالیت های شدید همچون ورزش و تمارین سخت که می تواند به صورت شما آسیب برساند، خودداری کنید. دوره درمان در این حالت بین ۷ تا ۱۰ روز خواهدبود.

پس از چند هفته کوتاه، شما متوجه می شوید که ناحیه گونه، ظاهر موردنظر شما را پیدا کرده است و چال یا شکاف گونه شما در زمان لبخند زدن بیشتر پیدا می شود (در هنگام حرکت عضلات صورت). همچنین احساس خواهید کرد که شما با این ویژگی متولد شده اید. به هرحال نتایج نهایی حاصل از این عمل جراحی پس از یک ماه قابل مشاهده خواهدبود.

 

 

 

جراحی چال گونه

 

 

مراقبت های بعد از عمل جراحی چال گونه

 • از غذا یا مواد نوشیدنی سرد یا گرم تا زمانی که حالت بی هوشی موضعی شما به طور کامل برطرف نشده است استفاده نکنید تا پس از ریکاوری حس لامسه خود در دهان را دوباره به دست آورید و بتوانید از وارد شدن آسیب به واسطه مصرف غذاها و نوشیدنی های بسیار داغ یا سرد جلوگیری کنید.
 • بهداشت دهان خود را برای حداقل ۱۵ روز پس از عمل جراحی به دقت رعایت کنید.
 • از دهان شویه کلر هگزیدین پس از مصرف غذا یا نوشیدنی برای یک دوره ۱۵ روزه پس از عمل جراحی استفاده کنید.
 • لطفا داروی آنتی بیوتیک تجویز شده توسط پزشک را برای یک دوره کامل مصرف کنید.
 • برای کنترل درد احتمالی شما می توانید از پاراستامول استفاده کنید. در صورتی که نتوانستید درد خود را به این ترتیب تسکین دهید، با پزشک متخصص تماس بگیرید.
 • اگر با افزایش درد، ورم، کبودی یا علائم نامطلوب دیگر پس از عمل جراحی چال گونه مواجه شدید با پزشک متخصص تماس بگیرید. همچنین لازم است در طول ۵ تا ۱۰ روز پس از عمل برای کشیدن بخیه های احتمالی و معاینات مورد نیاز با پزشک خود ملاقات کنید.

عمل جراحی ایجاد چال گونه یک راه ساده برای ایجاد یک چال بر روی گونه یا چانه است که در حالت بی هوشی موضعی در یک روز برای افرادی انجام می شود که تمایل به داشتن آن بر روی صورت خود دارند.

عوارض جراحی چال گونه

مشابه همه انواع جراحی های دیگر، در این عمل جراحی نیز احتمال ابتلای فرد به عفونت، خون ریزی، جراحت، ترمیم کمتر یا بیشتر از حد لازم، عمل جراحی ترمیمی و ضعیف شدن عضلات صورت وجود دارد، هرچند احتمال مشاهده این عوارض به شدت کم و ناچیز است.

 در عمل جراحی چال گونه عوارض در سطح حداقل مشاهده می شود و بیمار ممکن است با کمی ورم و کبودی در صورت خود مواجه شود. شما باید بتوانید به فعالیت های عادی خود در روز بعد از عمل باز گردید.

 

 

 

جراحی چال گونه

 

به هر حال، برخی از عوارضی که ممکن است هنگام انجام عمل جراحی چال گونه مشاهده شود به شرح زیر است:

 • وجود چال ناخواسته بر روی گونه، بدون حرکت عضلات صورت.
 • تاثیرات بلندمدت در این رابطه هنوز شناسایی نشده؛ زیرا ایجاد چال بر روی گونه، یک عمل جراحی به نسبت جدید است.
 • شکست در عمل جراحی به این معنی که چال ایجاد شده بر روی گونه ممکن است به طور کامل از بین برود و در این حالت ممکن است نیاز به انجام عمل های جراحی ترمیمی وجود داشته باشد.
 • هرچند این موضوع به ندرت و در کمتر از ۵ درصد موارد عمل اتفاق می افتد اگر چال ایجاد شده بر روی گونه کم عمق شده یا کاملا برطرف شود، آنگاه می توان این عمل جراحی را مجددا بر روی فرد انجام داد.

مراقبت های قبل از انجام جراحی چال گونه

 • حداقل ۶ ساعت قبل از انجام عمل جراحی چیزی نخورده یا ننوشید.
 • حداقل دو هفته قبل از جراحی چال گونه و دو هفته پس از عمل، از سیگار کشیدن خودداری کنید.
 • دستورالعمل ها و راهنمایی های دکتر خود درباره سلامت دهان را حداقل دو هفته قبل و دو هفته پس از عمل رعایت کنید. همچنین لازم است در روز عمل از آرایش چشم یا صورت خودداری و اجتناب شود.

 

 

 

جراحی چال گونه

 

فعالیت هایی  قبل ازجراحی چال گونه

در صورت وجود درد یا ناراحتی به هر دلیل قبل از عمل جراحی از استامینوفن یا پاراستامول استفاده کنید. داروهای عادی خود (همچون داروی فشار خون) را قبل و تا روز انجام عمل جراحی مصرف کنید. شما می توانید از ۲۰ تا ۳۰ میلی لیتر آب برای کمک به بلع قرص ها استفاده کنید و مصرف این قرص ها حتی تا شش ساعت قبل از عمل جراحی می تواند دوره درمان را تسریع کند.

از قرص های آرنیکا استفاده کنید. آرنیکا یک گیاه درمانی است که در سال های گذشته به شدت معروف شده و می تواند به کاهش کبودی و ورم کمک کند و فرآیند بهبود زخم ها پس از عمل جراحی را تسریع کند. این دارو به طور منظم در بسیاری از انواع عمل های جراحی استفاده می شود و معمولا مصرف آن به همه بیماران توصیه می شود. همچنین امکان تهیه این دارو در داروخانه ها و عطاری ها بدون نسخه پزشک وجود دارد.

صبح روز عمل و حتی قبل از عمل جراحی حمام بگیرید و کل بدن خود را بشویید. در روز عمل جراحی از لنزهای چشمی، لاک ناخن، جواهرات و هیچ نوع لوازم آرایشی استفاده نکنید. لباس های راحت بپوشید که از جلو باز می شود و امکان درآوردن آنها به سادگی وجود دارد. هزینه عمل جراحی به منطقه جغرافیایی و پزشک شما بستگی دارد.

دوره نقاهت جراحی چال گونه

بعد از جراحی چال گونه فرد  لازم است زمانی را برای بهبودی  صرف کند ،اما خوشبختانه  حداکثر زمان لازم برای بهبودی  این دوران بسیار کم می باشد به گونه ای که فرد می تواند  فردای جراحی کارهای روزانه خود را انجام دهد . بهتر است روز قبل از جراحی چال گونه  از غذاهای نرم و سبک استفاده کنید . در روزهای ابتدایی بعد از جراحی چال گونه ،در تمام زمان  محل چال گونه مشخص است ،اما بعد از  طی شدن دوران بهبودی ،چال گونه تنها در زمان خندیدن نمایان می شود .

 

جراحی چال گونه

روش های جراحی چال گونه

چال گونه یکی ازعمل های جراحی زیبایی است که امروزه برخی از افراد متقاضی انجام ِآن هستند و این عمل معمولا  به دو روش صورت می گیرد .یک روش این است که داخل دهان برشی کوچک ایجاد می کنیم.

در این ناحیه از صورت یک نوع چربی وجود دارد که این چربی را توسط ساکشن خالی می کنند با خالی شدن این چربی حفره ای زیرگونه ها و در ناحیه خنده افراد به وجود می آید و مقداری فرورفتگی در این محل به وجود می آید روش دیگر ایجاد چال گونه به این صورت است که درداخل دهان، قسمتی که قراراست روی صورت چال بیفتد را با بخیه جمع می کنیم و به این ترتیب چال گونه را برای فرد ایجاد می کنند . این روش یکی از ساده‌ترین و موثر‌ترین روش ایجاد چال خنده روی گونه‌ها است.

افراد بسیار زیادی، تا کنون جراحی زیبایی گونه را انجام داده‌اند تا روی گونه‌ی خود چال ایجاد کنند. این جراحی درکمترین زمان ممکن ایجاد می شود . جراحی چال گونه چند سالی است که انجام می‌شود و افراد زیادی این جراحی را انجام داده‌اند و به نتایج موفقیت‌آمیز رسیده‌اند.

 

هزینه جراحی چال گونه چگونه محاسبه می شود؟

هزینه جراحی چال گونه معمولا به تعداد چال های ایجاد شده در روی صورت شما ،هزینه های بیمارستانی و دستمزد جراح بستگی دارد و قیمت جراحی چال گونه در هر شهر متفاوت و متغیر می باشد .این عمل از آن جا که جنبه زیبایی دارد تحت پوشش بیمه قرار نمی گیرد و شما می بایست کل مبلغ را خودتان پرداخت نمایید.

جراحی چال گونه

آیا چال گونه ی ایجاد شده دائمی است؟

در ۹۰ درصد افرادی که از این شیوه جراحی استفاده می کنند چال گونه ی ایجاد شده دائمی بوده و تنها در موارد نادر ممکن است به علت شکافتن بخیه و یا عمق کم چال گونه ایجاد شده چال گونه از بین رفته و پوست صورت مجددا هموار شود.

نکته جالب درباره چال لپ

چال لپ یک نقص در عضلات صورت می باشد که در واقع کوتاه شدگی عضلات صورت دلیل آن است.

تنها ۲۰ درصد افراد کل جهان به صورت طبیعی دچار این نقص (چال لپ) هستند.

نواحی دیگری از بدن نظیر کمر نیز می تواند دچار این نقص عضلات شود و چال در آن ایجاد شود.

از آنجایی که چال گونه ژن غالب را دارد پس تنها یک ژن کافیست تا این علامت جذابیت را به ارث بگذارد.

این ژن ممکن است نه از پدر و مادر بلکه با یک جهش ژنتیکی و از اجداد او به فرد منتقل شده باشد.

در صورتی که پدر و مادر هر دو چال داشته باشند این احتمال وجود دارد که فرزند آنها نیز چال لپ داشته باشد.

چال گونه معمولا در جوانی بیشتر دیده می شوند.

 

برگشت جراحی چال گونه

اگرچه ایجاد چال گونه یک روش طولانی مدت است، اما به این معنی نیست که کاملاً برگشت ناپذیر است. ایجاد چال ممکن است تا حدی قابل بازگشت باشد.

در حالت برشگت پذیر، ممکن است بافت گونه آزاد و در نتیجه پوست از عضله زیرین جدا شود. مانند تمام عمل­های زیبایی استثناهایی وجود دارد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 − سه =