لاغری

لاغری و تناسب اندام که افرادی زیادی امروزه خواهان آن هستند. اما لاغر شدن وتناسب اندام برای اکثر افراد سخت است و احتیاج به رژیم غذایی و ورزش منظم دارد.

امروزه با بالا رفتن آمار چاقی‌های روز به روز به طرفداران جراحی‌های لاغری افزوده می‌شود. حتما می‌دانید روش‌های مختلفی برای اسلیو، بای‌پس، باندینگ، بالون، پلیکیشن و … برای لاغری وجود دارد در واقع هر یک از این روش‌ها مزایا و معایب خود را برای بیمار به همراه دارد و برای گروه خاصی از افراد توصیه نمی‌شود.

لاغری

چاقی های موضعی یکی از بدترین نوع چاقی محسوب می شود. برخی افراد به طور کامل دچارچاقی در بدن هستندو با یک رژیم لاغری و ورزش نمی تواند به وزن دلخواه خود دست پیدا کنند افراد باید بدانند که جراحی لاغری مثل تمام جراحی های دیگر خطرات خودش را به همراده دارد به همین دلیل دانستن نکات اصلی در این زمینه و اینکه چه نوع جراحی لاغری برای فرد مناسب است اهمیت بسیاری دارد.

انواع روشهای جراحی لاغری

-اسلیو معده

در روش لاغری با اسلیو گاسترکتومی حدود ۷۵ تا ۸۰ درصد معده فرد به کمک جراحی از شکم فرد خارج خواهد شد . این جراحی به این گونه می باشد که غذا از دهان به مری وارد می شود و بعد به معده و اثنی عشر می رود در این روش جراحی این مسیر دست نمی خورد و فقط باریک می شود.

-بالون معده

انجام بالون معده اغلب توسط متخصصان گوارش انجام می شود به این ترتیب که پزشک به کمک دستگاه آندوسکوپ، بالونی به داخل معده فرد برده می شود و بعد در آنجا باد می شود به این صورت فضای معده کاهش پیدا می کند البته بالون هم باید بعد از مدتی از معده خارج شود و مثل روش باندینگ بعد از خارج کردن آن احتمال برگشت وزن وجود دارد.

-حلقه دور معده

در جراحی باندینگ یا حلقه دور معده یک بند دور معده فرد قرار داده می شود. اندازه این بند برای فرد قابل تغییر است و برحسب نیاز با تزریق مایع به درون آن تنگ تر نیز می شود و حجم معده کوچکتر می شود. به این ترتیب بیمار به تدریج وزن خود را از دست می دهد. البته با خارج کردن بند از دور معده باز هم امکان برگشت وزن وجود دارد. افرادی که حلقه معده می گذارند، باید از خوردن مایعات پر کالری پرهیز کنند که باعث کاهش موفقیت جراحی می شود.

-پلیسه زدن معده

لاغری با روش پلیسه زدن معده یکی از ارزان ترین روش جراحی لاغری برای فرد محسوب می شود در این روش از وسایل خاصی استفاده نمی شود. در واقع در این روش تنها معده روی هم بخیه می خورد و پلیسه می شود، به این ترتیب فضای آن کم می شود.

گاستریک بای پس

در این روش جراحی لاغری ، حدود ۳۰ تا ۵۰ سی سی از بالای معده فرد جدا می شود و باقی مانده معده کاملا بخیه می خورد. سپس بخشی از روده به آنجا پیوند زده می شود. به عبارتی بین راه غذا و صفرا حدود ۱۷۰ تا ۲۰۰ سانتی متر فاصله می گذاریم. این روش یک مقدار هم روی جذب تاثیر می گذارد. همچنین بر دیابت بسیار تاثیرگذار است .


نکاتی که قبل از جراحی لاغری باید رعایت کنیم

– بعد ازهر کاهش وزن سریع ممکن است پوست شما دچار افتادگی شود . افراد جوان تر و کسانی که ورزش می کنند کمتر دچار این حالت می شوند.

– باندینگ و بالن روشی موقتی است وممکن است مدتی بعد از جراحی برای گرفتن نتایج طولانی مدت باید از روش هایی مثل بای پس معده و اسلیو استفاده کنید.روش باندینگ و بالون بیشتر برای کسانی کاربرد دارد که بنا به دلایلی می خواهند ۱۵ تا ۳۰ کیلو وزن کم کنند.

-ورزش بعد از عمل جراحی باید به صورت منظم انجام شود و مکمل های ویتامینی تحت نظر پزشک مصرف شود. در مواردی هم ممکن است نیاز به جراح پلاستیک باشد.

-ورزش بعد از عمل جراحی باید به صورت منظم انجام شود و مکمل های ویتامینی تحت نظر پزشک مصرف شود. در مواردی هم ممکن است نیاز به جراح پلاستیک باشد.

جراحی های لاغری مناسب من

از جراحی های لاغری که در حال حاضر در دنیا توسط جراحان استفاده می شود می توان به گاستریک بای پس، اسلیو گاسترکتومی و باندینگ یا حلقه معده اشاره کرد. البته جراحی های دیگری نیز وجود دارد که به دلیل عوارض امروزه منسوخ شده است. پزشک شما با توجه به نوع چاقی شما یکی از روشهای جراحی را به شما پیشنهاد می دهد.

انواع دستگاه لاغری

دستگاه لاغری در چند سال اخیر برای لاغری استفاده می شود که به منظور کاهش چربی در نقاط خاصی از بدن استفاده می‌شوند. با عناوین متفاوتی این روزها در کلینیک‌ها لاغری مورد استفاده قرار می گیرد این دستگاه لاغری عبارتند از:
-دستگاه کویتیشن
-دستگاه آر اف
-دستگاه مزوتراپی
-دستگاه اندرمولوژی

دستگاه لاغری مزوتراپی

دستگاه مزوتراپی یک نوع درمان برای سلولیت است که هدف آن حذف چربی اضافه است.مزوتراپی شامل تزریق یک محلول مخصوص مایع زیر پوست برای تجزیه سلول های چربی است.

مزوتراپی از یک محلول که معمولا ترکیبی از عصاره های گیاهی، هورمون ها، آنزیم ها، ویتامین ها و مواد معدنی، و همچنین مواد شیمیایی مانند آمینوفیلین است تشکیل شده است.. این محلول معمولا به مقدار کمی تزریق می شود. به نظر می رسد این عمل برای کمک به تنظیم لنف و گردش خون، و همچنین تجزیه چربی های رسوب کرده از جمله سلولیت روش مناسبی است .
دستگاه  مزوتراپی برای کاهش وزن بدین صورت عمل می کند که محلول تزریقی چربی های رسوب کرده در بدن را حل می کند. وبه کاهش وزن افراد کمک می کند.

دستگاه لاغری کویتیش

دستگاه‌ لاغری کویتیشن یکی از دستگاههای لاغری است که وارد کنندگان و سازندگان آن‌ها ادعا می‌کنند، این دستگاه‌ها بدون هیچ درد، عمل جراحی و یا حتی عارضه‌ای باعث لاغری در بدن فرد می‌شوند.

دستگاه کویتیشن به کمک امواج اولتراسونیک که فرکانس پایین و شدت بالایی دارند، باعث ایجاد لرزش در بافت اضافه چربی می شود واین کاردر چربی ها فشارایجاد می کند که همین امر باعث می شود در بافت حباب‌هایی در بین سلول‌های چربی ایجاد شود.

فشار ناشی از حباب‌های ایجاد شده و نیز لرزش، باعث پاره شدن غشای سلول‌های چربی شده و نهایتاً منجر می‌شود که چربی آزاد شده از سلول‌های چربی وارد رگ‌های لنفاوی و نهایتاً عروق خونی شوند. بافت چربی در مقابل لرزش ایجادشده از طریق دستگاه نمی‌تواند مقاومت کند و متلاشی می‌شود. امواج دستگاه لاغری کویتیشن اثرات کمی بر بافت عروقی، سیستم عصبی و ماهیچه‌ها می گذارد ولی نمی توان گفت که هیچ تأثیری بر بافت‌ها نیزنمی گذارد.

البته در مورد دستگاه کویتیشن این نکته را بدانید که استفاده از این روش برای افراد مبتلا به کبد چرب,فشار خون بالا دیابت و کلسترول بالا ممنوع می باشد.این دستگاه تنها در رفع چاقی موضعی موثر است.

دستگاه لاغری ار اف

دستگاه  اراف باعث گرم شدن سلول های چربی در لایه های چربی می شود. که این کارموجب شکسته شدن بافت های چربی می شود وگرمای حاصل از آراف باعث آزاد سازی اسیدهای چرب و انتقال آنها به سیستم لنفاوی می شود هنگامی که اسیدهای چرب از بافت چربی ها آزاد می شوند، آنها کوچک می شوند و بدن لاغرتر به نظر می رسد.

لاغری

از طریق همین فرایند بافت های چربی کوچک تر شده و سایز اندام هایی بدن که دچار چاقی موضعی می باشند مانند شکم ، پهلو ، ران ، بازو ، سینه ، غبغب کاهش می یابد .علاوه بر لاغری با این دستگاه به علت انقباض وارد شده به پوست ،پوست سفت تر شده و با افزایش میزان ساخت کلاژن در پوست به راحتی شاهد جوان سازی پوست نیز خواهیم بود.

لاغری شکم و پهلو

برای تمام افراد داشتن شکمی صاف و عاری از چربی مهم است ولی از بین بردن چربی های شکم و پهلو یا در اصلاح عامیانه آب کردن شکم ، کار بسیار دشواری است.

افراد برای از بین بردن چربی های شکم و پهلو انواع نوشیدنی های چربی سوز ، رژیم های لاغری طبیعی و ورزش را امتحان می کنند ولی در اکثریت موارد نتیجه ایده آلی را کسب نمی کنند.

لاغری با روش های طبیعی نیازمند صبر و مدت زمان طولانی می باشند به همین دلیل اکثریت افراد ترجیح می دهند از روش های لاغری که مدت زمان کوتاه تری می خواهند ، استفاده کنند.

جراحی شکم یا ابدومینوپلاستی یکی از بهترین روش های موجود برای آب کردن چربی شکم و پهلو است که متقاضیان بسیار زیادی دارد زیرا علاوه بر حذف چربی های اضافی ، ترک های پوست شکم و افتادگی پوست شکم را نیز برطرف می سازد به همین دلیل یکی از انواع روش لاغری شناخته می شود.

با روش های پیکرتراشی نیز می توان چربی های موجود در شکم و پهلو را برطرف نمود اما پیکرتراشی برای میزان مشخصی از چربی مناسب است ولی جراحی زیبایی شکم یا ابدومینوپلاستی در تمامی افراد با هر میزان چربی شکم و پهلو ، قابل انجام می باشد.

لاغری
 نکاتی  که قبل از جراحی لاغری باید بدانیم

۱٫ فرد بعد از هر کاهش وزن سریع ممکن است پوست افتادگی پیدا کند.  افراد جوان‌تر و کسانی که ورزش می‌کنند کمتر دچار این حالت می‌شوند.

۲٫ نتایج روش‌های باندینگ و بالن، موقتی است و برای گرفتن نتایج طولانی‌مدت باید از روش‌هایی مثل بای‌پس معده و اسلیو استفاده کنید.

۳٫ روش باندینگ و بالون بیشتر برای کسانی کاربرد دارد که بنا به دلایلی می‌خواهند سریع ۱۵ تا ۳۰ کیلو وزن کم کنند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × دو =