لاغری

لاغری و تناسب اندام که افرادی زیادی امروزه خواهان آن هستند. اما لاغر شدن وتناسب اندام برای اکثر افراد سخت است و احتیاج به رژیم غذایی و ورزش منظم دارد.

امروزه با بالا رفتن آمار چاقی‌های روز به روز به طرفداران جراحی‌های لاغری افزوده می‌شود. حتما می‌دانید روش‌های مختلفی برای اسلیو، بای‌پس، باندینگ، بالون، پلیکیشن و … برای لاغری وجود دارد در واقع هر یک از این روش‌ها مزایا و معایب خود را برای بیمار به همراه دارد و برای گروه خاصی از افراد توصیه نمی‌شود.

لاغری

چاقی های موضعی یکی از بدترین نوع چاقی محسوب می شود. برخی افراد به طور کامل دچارچاقی در بدن هستندو با یک رژیم لاغری و ورزش نمی تواند به وزن دلخواه خود دست پیدا کنند افراد باید بدانند که جراحی لاغری مثل تمام جراحی های دیگر خطرات خودش را به همراده دارد به همین دلیل دانستن نکات اصلی در این زمینه و اینکه چه نوع جراحی لاغری برای فرد مناسب است اهمیت بسیاری دارد.

انواع روشهای جراحی لاغری

-اسلیو معده

در روش لاغری با اسلیو گاسترکتومی حدود ۷۵ تا ۸۰ درصد معده فرد به کمک جراحی از شکم فرد خارج خواهد شد . این جراحی به این گونه می باشد که غذا از دهان به مری وارد می شود و بعد به معده و اثنی عشر می رود در این روش جراحی این مسیر دست نمی خورد و فقط باریک می شود.

-بالون معده

انجام بالون معده اغلب توسط متخصصان گوارش انجام می شود به این ترتیب که پزشک به کمک دستگاه آندوسکوپ، بالونی به داخل معده فرد برده می شود و بعد در آنجا باد می شود به این صورت فضای معده کاهش پیدا می کند البته بالون هم باید بعد از مدتی از معده خارج شود و مثل روش باندینگ بعد از خارج کردن آن احتمال برگشت وزن وجود دارد.

-حلقه دور معده

در جراحی باندینگ یا حلقه دور معده یک بند دور معده فرد قرار داده می شود. اندازه این بند برای فرد قابل تغییر است و برحسب نیاز با تزریق مایع به درون آن تنگ تر نیز می شود و حجم معده کوچکتر می شود. به این ترتیب بیمار به تدریج وزن خود را از دست می دهد. البته با خارج کردن بند از دور معده باز هم امکان برگشت وزن وجود دارد. افرادی که حلقه معده می گذارند، باید از خوردن مایعات پر کالری پرهیز کنند که باعث کاهش موفقیت جراحی می شود.

-پلیسه زدن معده

لاغری با روش پلیسه زدن معده یکی از ارزان ترین روش جراحی لاغری برای فرد محسوب می شود در این روش از وسایل خاصی استفاده نمی شود. در واقع در این روش تنها معده روی هم بخیه می خورد و پلیسه می شود، به این ترتیب فضای آن کم می شود.

گاستریک بای پس

در این روش جراحی لاغری ، حدود ۳۰ تا ۵۰ سی سی از بالای معده فرد جدا می شود و باقی مانده معده کاملا بخیه می خورد. سپس بخشی از روده به آنجا پیوند زده می شود. به عبارتی بین راه غذا و صفرا حدود ۱۷۰ تا ۲۰۰ سانتی متر فاصله می گذاریم. این روش یک مقدار هم روی جذب تاثیر می گذارد. همچنین بر دیابت بسیار تاثیرگذار است .


نکاتی که قبل از جراحی لاغری باید رعایت کنیم

– بعد ازهر کاهش وزن سریع ممکن است پوست شما دچار افتادگی شود . افراد جوان تر و کسانی که ورزش می کنند کمتر دچار این حالت می شوند.

– باندینگ و بالن روشی موقتی است وممکن است مدتی بعد از جراحی برای گرفتن نتایج طولانی مدت باید از روش هایی مثل بای پس معده و اسلیو استفاده کنید.روش باندینگ و بالون بیشتر برای کسانی کاربرد دارد که بنا به دلایلی می خواهند ۱۵ تا ۳۰ کیلو وزن کم کنند.

-ورزش بعد از عمل جراحی باید به صورت منظم انجام شود و مکمل های ویتامینی تحت نظر پزشک مصرف شود. در مواردی هم ممکن است نیاز به جراح پلاستیک باشد.

-ورزش بعد از عمل جراحی باید به صورت منظم انجام شود و مکمل های ویتامینی تحت نظر پزشک مصرف شود. در مواردی هم ممکن است نیاز به جراح پلاستیک باشد.

جراحی های لاغری مناسب من

از جراحی های لاغری که در حال حاضر در دنیا توسط جراحان استفاده می شود می توان به گاستریک بای پس، اسلیو گاسترکتومی و باندینگ یا حلقه معده اشاره کرد. البته جراحی های دیگری نیز وجود دارد که به دلیل عوارض امروزه منسوخ شده است. پزشک شما با توجه به نوع چاقی شما یکی از روشهای جراحی را به شما پیشنهاد می دهد.

انواع دستگاه لاغری

دستگاه لاغری در چند سال اخیر برای لاغری استفاده می شود که به منظور کاهش چربی در نقاط خاصی از بدن استفاده می‌شوند. با عناوین متفاوتی این روزها در کلینیک‌ها لاغری مورد استفاده قرار می گیرد این دستگاه لاغری عبارتند از:
-دستگاه کویتیشن
-دستگاه آر اف
-دستگاه مزوتراپی
-دستگاه اندرمولوژی

دستگاه لاغری مزوتراپی

دستگاه مزوتراپی یک نوع درمان برای سلولیت است که هدف آن حذف چربی اضافه است.مزوتراپی شامل تزریق یک محلول مخصوص مایع زیر پوست برای تجزیه سلول های چربی است.

مزوتراپی از یک محلول که معمولا ترکیبی از عصاره های گیاهی، هورمون ها، آنزیم ها، ویتامین ها و مواد معدنی، و همچنین مواد شیمیایی مانند آمینوفیلین است تشکیل شده است.. این محلول معمولا به مقدار کمی تزریق می شود. به نظر می رسد این عمل برای کمک به تنظیم لنف و گردش خون، و همچنین تجزیه چربی های رسوب کرده از جمله سلولیت روش مناسبی است .
دستگاه  مزوتراپی برای کاهش وزن بدین صورت عمل می کند که محلول تزریقی چربی های رسوب کرده در بدن را حل می کند. وبه کاهش وزن افراد کمک می کند.

دستگاه لاغری کویتیش

دستگاه‌ لاغری کویتیشن یکی از دستگاههای لاغری است که وارد کنندگان و سازندگان آن‌ها ادعا می‌کنند، این دستگاه‌ها بدون هیچ درد، عمل جراحی و یا حتی عارضه‌ای باعث لاغری در بدن فرد می‌شوند.

دستگاه کویتیشن به کمک امواج اولتراسونیک که فرکانس پایین و شدت بالایی دارند، باعث ایجاد لرزش در بافت اضافه چربی می شود واین کاردر چربی ها فشارایجاد می کند که همین امر باعث می شود در بافت حباب‌هایی در بین سلول‌های چربی ایجاد شود.

فشار ناشی از حباب‌های ایجاد شده و نیز لرزش، باعث پاره شدن غشای سلول‌های چربی شده و نهایتاً منجر می‌شود که چربی آزاد شده از سلول‌های چربی وارد رگ‌های لنفاوی و نهایتاً عروق خونی شوند. بافت چربی در مقابل لرزش ایجادشده از طریق دستگاه نمی‌تواند مقاومت کند و متلاشی می‌شود. امواج دستگاه لاغری کویتیشن اثرات کمی بر بافت عروقی، سیستم عصبی و ماهیچه‌ها می گذارد ولی نمی توان گفت که هیچ تأثیری بر بافت‌ها نیزنمی گذارد.

البته در مورد دستگاه کویتیشن این نکته را بدانید که استفاده از این روش برای افراد مبتلا به کبد چرب,فشار خون بالا دیابت و کلسترول بالا ممنوع می باشد.این دستگاه تنها در رفع چاقی موضعی موثر است.

دستگاه لاغری ار اف

دستگاه  اراف باعث گرم شدن سلول های چربی در لایه های چربی می شود. که این کارموجب شکسته شدن بافت های چربی می شود وگرمای حاصل از آراف باعث آزاد سازی اسیدهای چرب و انتقال آنها به سیستم لنفاوی می شود .

لاغری با لیپوماتیک

لیپوماتیک روش بسیار ایمنی است که بدون بی هوشی، درد و خون ریزیبرای افراد  انجام می شود. این روش نتایج بسیار ماندگاری را به همراه دارد و افراد بسیاری با استفاده از این روش به نتایج دلخواه خود دسترسی پیدا کرده اند. در این روش چربی های انباشته شده در نواحی مختلف بدن تخریب می شوند و از بدن خارج می شوند.  فوق تخصص جراحی پلاستیک در ناحیه ای که چربی های اضافه انباشته شده است شکاف بسیار ریزی ایجاد می کنند و از طریق این شکافت لوله نازک کانولا وارد بافت چربی می شود و با حرکات سریع و ارتعاشی چربی های اضافی را تخریب کرده و از بدن استخراج می کند. انجام این جراحی برای افرادی مناسب است که بعد از ورزش های سنگین و رژیم  نتوانستد وزن خود را کاهش دهند.

همچنین لیپوماتیک برای افرادی مناسب است که دارای چاقی های موضعی هستند به گونه ای که در برخی از قسمت های بدن آن ها مانند بازو، باسن، غبغب و پهلو چربی هایی انباشته شده است که با انجام ورزش و رژیم این چربی ها از بین نمی روند.

 

ابدومینوپلاستی

یکی دیگر از روش های لاغری سریع با جراحی، ابدومینوپلاستی است که برای افرادی مناسب است که شکم های آویزان و افتاده دارند. بسیاری از زنان پس از زایمان شکم آن ها حالت افتاده و آویزان به خود پیدا می کند که می توان با استفاده از ابدومینوپلاستی این مشکل را برطرف نمود. جراحی ابدومینوپلاستی نسبت به روش های دیگر تهاجمی تر می باشد.

انواع روشهای لاغری

  • کاهش وزن از طریق رژیم غذایی
  • کاهش وزن از طریق داروهای لاغری
  • لاغری و تناسب اندام با استفاده از ورزش و تحرک
  • لاغری و برداشتن چربیهای اضافه بدن به طیق عمل های جراحی

 

لاغری موضعی با جراحی یا بدون جراحی؟

در برخی موارد برای حذف چربی های موضعی از روش های جراحی استفاده می کنند. هر روش جراحی به دنبال خود ممکن است عوارضی نیز به همراه داشته باشد. به همین دلیل اکثر افراد برای حذف چربی و لاغری موضعی به دنبال روش های غیر جراحی هستند. البته این نکته نیز قابل ذکر است که لاغری و کاهش وزن ، یک شبه برایشما اتفاق نمی افتد. روند کاهش چربی در هر جایی از بدن شما نیاز به یک رویکرد  صحیح و روش خاصی دارد. شما نمی توانید چربی های  نقطه خاصی از بدن خود را تنها با رژیم غذایی برطرف کنید. امروزه از روش های مختلفی به منظور کاهش وزن و لاغری موضعی استفاده می کنند. انواع دستگاه ها و کرم های لاغری برای این منظور در نظر گرفته شده اند.