پروتز لب

پروتز لب برای ایجاد تعادل و تناسب ساختار صورت استفاده می شود. اگرشما از ضعیف بودن چانه ها و ماهیچه های فک خود و یا فقدان یکی از اعضای صورت رنج می برید جراحی صورت می تواند بسیار به شما کمک کند.

از جمله این پروتزها می توان به پروتز لب اشاره کرد، که در ادامه معرفی خواهند شد. پروتز لب یک روش دائمی برای بزرگ کردن لب ها است.

 

 

 

Lip prosthesis

جراحی پروتز لب چیست؟

لب متحرک ترین و شکل پذیرترین ساختمان صورت است و از نظر زیبایی مهم ترین جزء ثلث تحتانی صورت به حساب می آید. بر اساس روایات، تلاش برای زیباتر کردن لب زمانی از آغاز شد که کلوپاترا لب های خود را با رنگ قرمز آرایش می نمود.

اخیرا، در راستای حجم دادن به لبها کار گذاشتن پروتزها از طریق جراحی و همچنین تزریق مواد پُرکننده (ژل، چربی و غیره) رواج یافته است.

امروزه تکنیک های جراحی متعددی جهت زیبایی لب وجود دارد که جراح پلاستیک صورت بسته به فرم و شکل لب شما تکنیک مناسب برای شما را انتخاب می نماید.

لازم به ذکر است که هرچند پروتز لب شایعترین جراحی زیبایی لب به شمار می آید، ولی محدوده جراحی های زیبایی لب به پروتز محدود نمی شود.

برخی بیماران به جای حجم دادن به لب نیاز به کاهش اندازه لبها دارند. برخی برای دستیابی به شکل ایده آل لب نیازمند جراحی بالا کشیدن (لیفت) لب بالا هستند.

برخی دیگر از افتادگی گوشه های لب خود (معمولا در اثر افزایش سن) اظهار نارضایتی می کنند. طبیعتا در چنین مواردی نوع عمل جراحی متفاوت است.

 

 

 

 

Lip prosthesis

چه نواحی ای از لب ها قابل برجسته سازی هستند؟

ـ شایع ترین قسمت هایی که تحت برجسته کردن قرار می گیرد قسمت ورمیلون لب، یعنی قسمت مرزی بین حواشی لب ها و قسمت قرمز لب هاست. این کار سبب می شود تا قسمت خارجی لب ها بیشتر نمایان شود. گوشه های لب ها نیز می تواند تحت پرکردن قرارگیرد. گوشه های لب به مرور زمان و در اثر سن و نیروی جاذبه به سمت پایین جابه جا می شوند که با تزریق می توان آنها را به حالت اولیه برگرداند.

می توان دو خط برجسته مابین سوراخ بینی و لب فوقانی را نیز که به مرور زمان برجستگی خود را از دست می دهند، مجددا با تزریق به حالت جوان برگرداند بنابراین تمامی قسمت های لب امکان برجسته سازی و برگرداندن به حالت جوانی را دارند.

 

 

 

Lip prosthesis

 

آیا شما کاندید مناسبی برای جراحی پروتز لب هستید؟

برخی افراد به طور طبیعی دارای لبهای نازک ، ضعیف و مسطح هستند و این امر بر زیبایی صورت آنها را تاثیر منفی گذاشته است. علاوه بر این، با افزایش سن از حجم لب ها کاسته شده و خط مرطوب لب پایین می آید. اگر شما هرکدام از موارد مذکور را دارا هستید کاندید مناسبی برای این جراحی به حساب می آیید.

 

 

 

Lip prosthesis

آماده سازی قبل از عمل شامل چیست؟

 • پنجره ها را تاریک کنید تا در هنگام روز نیز بتوانید بخوابید.
 • بعد از عمل تا سه روز نیاز به استراحت مطلق دارید. برای این مدت وسایل سرگرمی نظیر مجله، کتاب، موسیقی، فیلم و … تهیه نمایید.
 • در صورتی که قبل از عمل به سرماخوردگی، گلودرد، تبخال یا هر بیماری دیگری دچار شُدید پزشک خود را از آن مطلع نمایید.
 • از هشت ساعت قبل از ساعت تعیین شده برای عمل مطلقا چیزی نخورید و نیاشامید (حتی آب).
 • قبل از مراجعه جهت بستری حتما استحمام کنید زیرا استحمام در عرض یک هفته پس از عمل ممنوع است. اصلاح صورت برای آقایان، و پاک کردن آرایش صورت و لاک ناخن برای خانم ها ضروری است.
 • قبل از مراجعه اشیاء فلزی نظیر ساعت، النگو، گیره سر و غیره را خارج نمایید.
 • جهت بازگشت به منزل یک بالش و یک پتو در اتومبیل بگذارید.
 • در زمان مراجعه دفترچه بیمه، جواب آزمایشات و تمامی مدارک پزشکی خود را همراه داشته باشید.
 • روز عمل لباس های جلو باز (دکمه دار یا زیپ دار) و گشاد بپوشید. از پوشیدن پیراهن یقه بسته، تی شرت و لباس تنگ خودداری نمایید.
 • هنگام مراجعه یک پاکت آب نارگیل، آب آلوورا یا آب آناناس نیز همراه خود بیاورید.
 • از هنگام بستری تا ۲۴ ساعت بعد از عمل وجود شخصی که از شما مراقبت کند ضروری است.
 • جلوگیری از مصرف هرگونه داروی شیمیایی وگیاهی و ویتامین ۲ هفته قبل از انجام جراحی.

تزریق ژل در لب به وسیله حجم دهنده و یا با تزریق چربی راحت تر و خفیف تر می باشد و بیمار می تواند خودش به منزل برود و نیازی به مصرف داروهای مسکن که باعث اختلالات هنگام رانندگی می شود ندارد.

 

 

 

 

Lip prosthesis

ماندگاری پروتز لب چقدر است ؟

همان طور که گفته شد تزریق ژل لب یک روش موقتی پروتز لب می باشد و پس از جذب شدن مواد تزریق شده ، لب به حالت قبلی خود بر می گردد .

البته جذب مواد از همان هفته اول تزریق ژل لب آغاز می شود به همین دلیل پس از گذشته اولین هفته از پروتز لب نسبت به روز اول انجام پروتز ، برجستگی لب های شما کمی کمتر می شود .

در مورد تزریق چربی به لب که آن هم یک روش موقتی برای بزرگ کردن لب با پروتز است به دلیل اینکه از بافت چربی بدن شخص برای پرکردن و حجم دهی به لب استفاده می گردد میزان جذب چربی تزریق شده به مراتب بیشتر از ژل لب می باشد و در ۳ الی ۴ هفته اول حدود ۵۰ درصد چربی تزریق شده جذب بدن می شود به همین دلیل در اولین تزریق چربی به لب نسبت به تزریق ژل لب میزان بیشتری مواد جهت برجستگی لب تزریق می گردد .

در روش های پروتز موقتی لب که تزریق ژل لب و تزریق چربی به لب می باشند به دلیل جذب شدن مواد تزریق شده نهایت ماندگاری برجستگی لب ۶ الی ۹ ماه و یا حداکثر یکسال است .

اگر از جراحی پروتز و کاشت ورقه سیلیکونی استفاده گردد برجستگی لب حالت دائمی دارد و برای همیشه ماندگار است.

 

 

 

Lip prosthesis

مراقبت های بعد از پروتز لب چیست ؟

به دلیل ایجاد ناراحتی احتمالی در ۴۸ ساعت اولیه پروتز لب از کمپرس یخ بر روی لب های خود استفاده کنید .

برای هفته اول سعی کنید کمتر صحبت کنید و در صورت امکان کمتر بخندید و جویدن را به کمترین حد برسانید .

در هفته اول به هیچ عنوان بر روی شکم و صورت خود نخوابید .

لب های خود را همیشه تمیز نگه دارید و می توانید جهت جلوگیری از هرگونه عفونت از آنتی بیوتیک استفاده کنید .

فعالیت های ورزشی که شاید موجب خونریزی و کبودی در محل تزریق لب و یا جراحی شود را انجام ندهید .

به خصوص تمریناتی که با فشار به عضلات همراه هست را حداقل تا ۳ روز اول انجام ندهید .

به هیچ عنوان تا چند هفته سیگار استعمال نکنید .

در صورت امکان ۳ روز و یا یک هفته استراحت مطلق داشته باشید چراکه مراقبت های پس از پروتز لب علاوه بر اینکه بر شکل ظاهری پروتز لب تاثیرگذارند می توانند در ایجاد عفونت نیز دخیل باشند .

در صورت تجویز پزشک می بایست پماد و یا قرص های آنتی بیوتیک را مرتب مصرف کنید .

و نکته آخر اینکه از نمک و انواع ادویه جات برای هفته اول استفاده نکنید .

عوارض جراحی پروتز لب

 • حساسیت به مواد بی حسی
 • عفونت
 • ایجاد شدن زخم و بافت اسکار در لب
 • عدم توانایی حرکت دادن لب‌ها
 • جابجا شدن پروتز
 • بیرون زدگی پروتز
 • سفت شدن لب‌ها
 • جذب شدن چربی تزریق شده به لب توسط بدن

پروتز لب

انواع روش های برجسته کردن لب

 تزریق چربی

تزریق چربی در لب که به انتقال چربی نیز معروف  می باشد، ذخایر چربی با استفاده از لیپوساکشن از بدن خود بیمار برداشته می‌شود. این چربی‌های جمع‌آوری‌شده تصفیه‌شده و با سرنگ‌های کوچک به لب تزریق می‌شوند. پزشک میزان دقیق بازگرداندن بافت‌های چربی را اندازه‌گیری خواهد کرد، و به‌آرامی ژل تزریقی صورت و پرکننده را به لب تزریق کرده تا مطابق با نیازهای زیباشناختی بیمار فرم لب‌ها را تغییر بدهد.

 

 

 تزریق ژل

 

تزریق ژل لب روشی رایج برای پروتز لب به شیوه غیر جراحی می باشد. ژل‌ها از موادی ساخته‌شده‌اند که به‌طور طبیعی در بدن یافت می‌شوند ازجمله اسید هیالورونیک یا حلال‌های پایه کلاژن. ژل‌ها ظاهری زیبا در لب‌ ایجاد می‌کنند، اما نتایج کوتاه‌مدت بوده و هر ۶ ماه یک‌بار نیاز به تکرار نیز دارد. فرآیند درمان تنها نیم ساعت طول می‌کشد. نتایج تزریق ژل لب در کمتر از ۳-۲ روز آشکار  می شود و ۹-۶ ماه دوام نیز دارد.

 

 

 

قیمت پروتز لب

هزینه پروتز لب به نوع پروتزی که انتخاب می کنید، اندازه آن، هزینه بیهوشی یا بی‌حسی موردنیاز و همچنین دستمزد پزشک متفاوت است. مطمئناً برای برجسته کردن لب به روش پروتز باید هزینه‌ای بیش از روش تزریق ژل و چربی پرداخت کنید. قیمت پروتز لب در مراکز مختلف اطراف محل سکونت خود و شهرهای دیگر را بررسی کنید زیرا معمولاً قیمت‌ها در شهرها و استان‌های مختلف با یکدیگر تفاوت دارند. حتماً در مورد تمامی موارد و هزینه‌های آن‌ها پرس و جو کنید تا از متحمل شدن هزینه‌هایی که معمولاً به دلیل بی‌اطلاعی به بیماران تحمیل می‌شوند جلوگیری کنید.

مزایای روش پروتز لب

 • پروتز لب یک روش نیمه دائمی است و تا سالها نیاز شما را برای داشتن لبهای خوش فرم و پر حجم برطرف می کند.
 • جراحی ایمپلنت لب کمتر از یک ساعت زمان لازم دارد و نیاز به بستری شدن نیست.
 • برای این جراحی از بی حسی موضعی به جای بیهوشی عمومی استفاده می شود در نتیجه عوارض کمتری برای فرد خواهد داشت.
 • دوران نقاهت کوتاه بین ۱ تا ۳ روز دارد و بعد از این مدت فرد فعالیت های روزانه خود را از سر می گرد .

آِیاپروتز برای هر دو لب بالایی و پایینی انجام می شود ؟

بله ، می توان از پروتز لب بر روی هر دو لب بالایی و پایینی استفاده کرد اما در صورتی که لب بالایی و پایینی تقارن نداشته باشد فقط این تزریق یا جراحی برای تعادل بخشی به لب ها در یکی از لب های بالای و پایینی انجام می شود و نیاز به پروتز هر دو لب نیست .

 

انتخاب پزشک مناسب برای پروتز لب

متخصصان مختلفی هستند که می‌توانند پروتز لب را انجام دهند، از جمله:

 • جراح پلاستیک؛
 • متخصص پوست؛
 • جراح زیبایی و ترمیمی صورت.

 

 

 

 

مهم‌ترین نکته در  با انتخاب پزشک،باید در نظربگیرید تخصص و تجربه‌ی پزشک برای انجام این عمل است. شما باید به پزشک‌تان اعتماد داشته باشید. سعی کنیدبه هر پزشکی مراجعه نکنید. انجام پروتز لب ریسک‌های زیادی را به‌دنبال خواهد داشت، به‌خصوص اگر کسی که تزریق مواد را انجام می‌دهد به‌اندازه‌ی کافی مجرب نباشد.

وقتی تصمیم به انجام این عمل گرفتید، درباره‌ی سابقه‌ی تحصیلی و آموزشی پزشک پرس‌و‌جو کنید. این پزشک تابه‌حال چند تزریق انجام داده است؟ آیا مدرک معتبر و مرتبط با این عمل را کسب کرده است؟ آیا عضو انجمن متخصصان رشته‌ی خود هست؟

در اخر باید گفت که در بیمارانی که دیابت، لوپوس یا بیماری های بافت هم بند دارند یا در بیمارانی که فشارخون شدید و غیر کنترل شده یا عفونت های راجعه تبخال یا تبخال فعال دارند، برجسته سازی لب ها انجام نمی شود. همین طور در افراد سیگاری به دلیل آنکه روند ترمیم زخم کندتری دارند، انتظار بروز عوارض بیشتر است.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 + 5 =