پروتز سینه و سرطان

پروتز سینه و سرطان سوالی است که افراد زیادی قبل از جراحی راجع آن یا پزشک خود و اطراف خود  پرس وجو می کنند. در این باره باید گفت که رابطه ی پروتز سینه و سرطان  تا کنون ثابت نشده است برعکس مطالعاتی که اخیرا انجام شده، نشان می دهد که بانوانی که عمل پروتز سینه انجام داده اند نسبت به بانوان دیگر کمتر دچار سرطان سینه می شوند.شاید به این دلیل که این بانوان به طور منظم‌ تر معاینات و ماموگرافی  انجام می دهند.تا به امروز هیچ تحقیقی رابطه بین پروتز سینه و سرطان را نشان نداده است.

پروتز سینه و سرطان

 

معاینات منظم و پروتزسینه وسرطان

نجام معانات منظم به تشخیص اپروتز سینه و سرطان کمک زیادی می کند   این امر نشان می دهد که انجام معاینات منظم تا چه حد می تواند در پیشگیری و تشخیص به موقع سرطان تاثیر داشته باشد.به همین دلیل توصیه می شود که بانوان از سن ۳۰ سالگی هر سال  برای معاینه نزد پزشک بروند

در اینصورت پزشک به دقت فرد را معاینه کرده و می تواند کوچکترین توده هایی  را هم که منجر به سرطان سینه می شوند را تشخیص دهد.و بانوانی که پروتز سینه انجام داده اند باید حتما این امر را جدی بگیرند تا  از بابت پروتز سینه و سرطان خیلاشان راحت شود .

بعد از ۴۰ سالگی زنان  هر ۲ سال و بعد از ۵۰ سالگی هر سال یکبار باید ماموگرافی را انجام دهند تا در صورت وجود ضایعه ی بدخیم به موقع و پیش  از اینکه بزرگ شود تشخیص داده شود میزان اشعه ماموگرافی کم است و معمولاً برای فرد مشکلی ایجاد نمی کند، اما باید با تجویز پزشک و در فواصل معینی انجام شود.

ممکن است پزشک زمان هایی به فرد توصیه کند که ماموگرافی با بزرگنمایی نیز انجام شود  یعنی قسمتی از سینه که ضایعه‌ی بسیار ریزی در آن دیده شده مجدداً با یک عکس که دارای وضوح بیشتری است مجددا بررسی شود. این کار موجب نگرانی شود چون این کار برای افزایش دقت ماموگرافی انجام می شود و اکثرا در انجام بزرگنمایی، ضایعه برطرف خواهد شد.

نکاتی که در ماموگرافی پروتز سینه وسرطان باید بدانیم

پروتز سینه و سرطان از مواردی است که یا استفاده از تکنیک های مامو گرافی امروزه پیشرفت زیادی کرده است  و رادیوگراف می تواند تا جای ممکن  قسمتهایی از سینه ی اصلی که زیر پروتز پنهان است را ببیند تشخیص داده شود . اکثر سرطان های سینه هنوز هم توسط خود شخص و یا بوسیله معاینه فیزیکی قابل تشخیص است. خانمی که دارای پروتز سینه است باید همان برنامه ی ماموگرافی منظم که بانوان دیگر دارند را انجام دهد .

 

 پروتز سینه و سرطان

رابطه ی پروتز سینه و ماموگرافی

 

پروتز سینه و سرطان  با انجام ماموگرافی اگر به درستی انجام شودقابل تشخیص است.شخصی که کار رادیو گرافی را انجام میدهد بایدتشخیص دهد پروتز سینه دورن سینه فرد وجود دارد  و بنابراین  باید نماهای خاصی برای رادیولوژی مناسب انتخاب کند.در نتیجه پروتز سینه ،کار رادیولوژیست را سخت تر خواهد کرد  اما مانع انجام آن نمی شود. ارتباط پروتز سینه و سرطان در این است که در مورد پروتزهای سینه ممکن است تشخیص سرطان سینه با پروتز سیلیکون و یا پر شده با آب نمک کمی دیرتر تشخیص داده شود .

این ماده های پر کننده پروتزها حاجب هستند و اشعه و پرتوها توانایی عبور از آنها را ندارند و همین سبب می شود بافت اصلی سینه در درجات مختلف مامو گرافی دیده نشود .بنابراین رابطه پروتز سینه و سرطان در این است که پروتز سینه ممکن است موجب دیر فهمیدن  وجود سرطان سینه شود.و تنها رابطه پروتز سینه و سرطان همین است.

با ذکر این نکته که پروتز سینه و سرطان ارتباطی ندارند و پروتز سبب بروز سرطان سینه  در افراد نمی‌شود باید گفت  یکی از عوارض خیلی کم و می توان گفت نادر در پروتز سینه، ابتلا به سرطان‌های خاصی است که از بافت پستان به وجود نمی آیند . البته بروز چنین سرطان‌هایی در سینه پس از گذاشتن پروتز ،یک در ۱۰۰هزار است و نمی توان بر پایه ی  آن نتیجه گرفت که پروتز سینه و سرطان ارتباط دارند.

 

 

جراحی زیبایی وسرطان سینه

خانم هایی که مبتلا به سرطان سینه هستند نگران بحث زیبایی و تناسب اندام  فرد می باشند .پزشکان از ۲۰ سال پیش تا کنون در بیشتر موارد  عمل سرطان سینه ، سینه بیمار را حفظ می کنند و  در مواردی هم که دیگر راهی برای حفظ سینه وجود نداشته باشد  ،پروتز سینه می تواند این نگرانی خانم ها را از بین ببرد  و خانم ها نگران پروتز سینه و سرطان نباشند.

 پروتز سینه و سرطان

خیلی از خانم ها نه تنها نگران پروتز سینه و سرطان نیستند بلکه از انجام پروتز سینه نیز بسیار خوشایندند .چرا که خیلی از بیماران از معایب و مزایای پروتز سینه آگاهی دارند  و رابطه پروتز سینه و سرطان را می دانند و می توانند بدون اینکه نگران پروتز سینه و سرطان باشند اقدام به عمل پروتز سینه بکنند.

رابطه بین پروتز سینه و سرطان

پروتز سینه و سرطان  مسئله ای است که افراد زیادی قبل از جراحی به ان فکر می کنند با وجود اینکه جراحان پلاستیک با تجربه و متخصص ،به بیمار در مورد ارتباط نداشتن پروتز سینه و سرطان آگاهی می دهند و خیال بیماران را  راحت می کنند که پروتز سینه و سرطان هیچ ارتباطی  با هم ندارند، اما گاهی برخی بیماران همچنان نگران مساله پروتز سینه و سرطان و همچنین سالم بودن پروتزها ی سیلیکونی  و اندازه ی پروتز ها هستند و به این نوع پروتز ها اعتماد ندارند.

در کل اگر وسواس دارید و فکر می کنید با انجام عمل پروتز سینه مدام نگران سرطان و پروتز سینه  خود خواهید شد  و یا اینکه به سالم بودن پروتزها اطمینان ندارید و یا مدام نگرانی های دیگری در این رابطه دارید توصیه می شود اصلا اقدام به انجام جراحی پروتز سینه نکنید و یا اگر واقعا می خواهید این کا را انجام دهید در نهایت پزشک و پروتز سینه ای را انتخاب کنید که خیالتان را راحت کند و احساس بهتری نسبت به آن داشته باشید تا موجب نگرانی شما از بابت پروتز سینه و سرطان نشود و حیالتان راحت باشد.

نکاتی  در مود پروتز سینه بعد ازسرطان

پزشک شما قبل از جراحی در مورد پروتز سینه و سرطان توضیحاتی به شما خواهد داد صحیح است که پزشک در مورد نوع پروتز سینه و نحوه انجام عمل و ارتباط پروتز سینه و سرطان و پروتز سینه و شیرهی و موارد دیگر به شما توضیحات لازم را خواهد داد اما درآخر این شما هستید که باید در مورد انتخاب نوع پروتز سینه تصمیم بگیرید و ببینید کدام نوع پروتز سینه است که به شما احساس بهتری می دهد و شما را از بابت پروتز سینه و سرطان نگران نمی کند و از لحاظ ایمنی سطح بالاتری دارد.

 

 

پروتز سینه و سرطان

به طور کلی  پروتزی که بتواند جوابگوی تمام نیازهای بیماران را برطرف کند و صد در صد کامل و بی نقص باشد ساخته نشده است .بنابراین بیماران نباید گول تبلیغات دروغین و توخالی را بخورند و تحت تاثیر گزافه گویی و شایعات رسانه ای قرار بگیرند .بنابر این تمام پروتز ها دارای مزیت ها و معایبی هستند و باید تمام این موارد را در برابر فوایدش ،از راه بررسی هر نوع مدرکی ،به طریق عقلانی و بی طرفانه متوازن و متعادل کنند.

همچنین نباید به شایعات در مورد رابطه پروتز سینه و سرطان هم اهمیت داد .چون همانطور که گفته شد پروتز سینه منجر به سرطان نمی شود بلکه اگر خانمی که پروتز سینه دارد مبتلا به سرطان شود ،ممکن است تشخیص سرطان در این شخص به تاخیر بیافتد .

 عوارض انجام پروتز سینه

از مهم‌ترین عوارض عمل پروتز سینه، عفونت‌ میتواند میباشد. پروتز سینه نیز همانند هر جسم خارجی دیگر که وارد بدن می شود مثل پروتز زانو  و دیگر جاهای بدن ممکن است باعث عفونت در شخص گردد . همچنین از دیگر عوارض پروتز سینه پارگی پروتز سینه می باشد که در صورت پارگی عوارضی برای فرد ایجاد خواهد کرد .

در پارگی پروتز سینه ممکن است کپسول اطراف پروتز که مانند غلافی اطراف پروتز است دچار پارگی شود و در نتیجه ژل یا سلیکون موجود در پروتز به خود بافت سینه یا غدد لنفاوی نفوذ کند.از بین تمام این عوارض، هیچ گونه حرفی از پروتز سینه و سرطان به میان نیامده است.

 

نتیجه پروتز سینه وسرطان سینه

پزشک  شما در جلسه مشاوره در مورد نوع پروتز سینه و نحوه انجام عمل و ارتباط پرواز سینه و سرطان و شیردهی و موارد دیگر به شما توضیحات لازم را خواهد داد.

اما در نهایت این شما هستید که باید در مورد نوع پروتز سینه تصمیم بگیرید و ببینید کدام نوع پروتز سینه که به شما احساس بهتر یمی دهد و شما را از بابت پروتز سینه و سرطان نگران نمی کند.

 

تا به امروز پروتزی که بتواند تمام نیاز های بیماران را برطرف کند و صد در صد کامل و بی نقص باشد ساخته نشده است .بنابراین نباید به تبلیغات دروغین  اعتماد کنید وتحت تاثیر گزافه گویی و شایعات رسانه ای قرار بگیرید.

تشخیص سرطان  سینه در انواع پروتز سینه

در مورد پروتزهای سینه ممکن است تشخیص سرطان سینه با پروتزسیلیکون دیرتر از پروتز  آب نمک تشخیص داده شود. این ماده ای پر کننده پروتزها حاجب هستند و اشعه و پرتو از ان عبور نمی کند و همین سبب می شود بافت اصلی سینه در درجات مختلف مامو گرافی دیده نشود.

 

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده − 7 =